تجارت ممتاز

تجارت ممتاز

مرکز معرفی فروشگاه های اینترنتی

ویژگی های یک مبل خوب

مبل خوب ارتفاع پشتی اش باید به صورتی باشد که گردن و شانه ها احساس ناراحتی نکنند و گردن و شانه ها در حالت حفاظت شده قرار داشته باشد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام مبل محمدی، باید قسمت گودی کمر در پشتی مبل بوده و پوشانده شده باشد و کمر در هنگام نشستن بر روی مبل اذیت نشود و احساس راحتی کند مبل خوب باید ارتفاع مناسبی داشته باشد و ارتفاعش از زمین نه آنقدر کوتاه باشد که پا در حالت خم شده قرار بگیرد و نه آنقدر بلند باشند که پا در هوا قرار داشته باشد. ارتفاع مبل باید به گونه ای باشد که پا بر روی زمین قرار بگیرد و پا احساس ناراحتی نداشته باشد.

اگر مبل از جنس چرم است برای این که دچار عرق نشوید باید مبل چرمی که انتخاب کرده اید دارای سطوح ناصاف باشد. مبل باید به گونه ای باشد که نه خیلی نرم باشد که قسمت های چوبی مبل را احساس کنید و نه آنقدر سفت باشد که آسایش را از شما بگیرید.

. مبل بهتر است وزن متعادلی داشته باشد و ترجیحا سبک بوده که بتوان راحت تر آن را حرکت داد و جا به جا کرد.

. مبل خوب باید رویه محکمی داشته باشد و شل نباشد، مبل شل باعث می شود که مبل زودتر خراب شود اگر در نظافت مبل حساس هستید بهتر است مبلی را انتخاب کنید که رنگی نباشد که در صورت کثیف شدن خیلی به چشم نیاید.

قبل از خرید مبل باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

باید قبل از مراجعه به بازار مبل و خرید مبل این نکته را توجه داشته باشید که، مبلی که قرار است انتخاب کنید باید متناسب با اندازه خانه شما باشد در صورتی که مبل با اندازه ی منزل شما تطابق نداشته باشد با مشکل رو به رو خواهید شد.

 مخصوصا اگر خانه ی شما کوچک باشد، انتخاب یک مبل بزرگ باعث می شود فضای زیادی را از خانه اشغال کند و جلوه ی زیبایی به منزل نخواهد داد و قطعا شما از خرید خود پشیمان خواهید شد پس در ابتدا به سایز مبل و ابعاد منزل خود توجه داشته باشید.

مبل های با دسته ی بزرگ و در اندازه ی بزرگ متناسب برای خانه ها و پذیرایی های بزرگ هستند و مبل های کوچک تر که ابعاد کوچکی تری دارند بهترین انتخاب برای خانه های کوچک هستند و در هنگام خرید به مدل مبل نیز توجه کنید.

نکته ی بعدی که بهتر است توجه داشته باشید این است که مبلی که قرار است خریداری کنید برای چه محیطی است و چه کارکردی می خواهید داشته باشد، قرار است مبل در پذیرایی گذاشته شود یا می خواهیدمبل را برای اتاق مطالعه قرار دهید، مبلی که در پذیرایی قرار می گیرد قطعا با مبلی که برای اتاق مطالعه است متفاوت خواهد بود، مبل در اتاق مطالعه باید راحت تر باشد پس توجه به این نکته که مبل در کدام قسمت خانه مورد استفاده قرار می گیرد بسیار مهم است و قبل از خرید مبل به این نکته که مبل قرار است در کدام قسمت خانه قرار بگیرد بسیار توجه کنید.

اگر شما قصد دارید خانه ی خود را در چند سال آینده عوض کنید و می خواهید سال ها از مبلی که خریداری می کنید استفاده کنید بهترین گزینه انتخاب مبل های راحت و سبک هستند و اگر قصد عوض کردن منزل خود را ندارید، می توانید مبل های سنگین تر که دیرتر نیز خراب می شوند را خریداری کنید.

در نظر داشته باشید مبلی که می خواهید بخرید در کجای منزل می خواهید قرار دهید اگر فضا برای مبل های ال مانند ندارید آن ها را انتخاب نکنید و با تجسم مبل در محلی که می خواهید مبل را قرار دهید بهترین انتخاب را داشته باشید که بعد از خرید مبل به دلیل نداشتن فضا احساس پشیمانی نکنید.

رنگ مبل نیز اهمیت بسیار بالایی دارد و یکی از عوامل زیبایی منزل به حساب می آید. می توانید رنگ مبل ها را با رنگ دیواری که پشت مبل قرار دارد یا رنگی که وسایل منزل را ست کرده اید انتخاب کنید، حتما لازم نیست که رنگ وسایل ست باشند می توانید برای جلوه ی بیشتر و شادی بخشی به فضای خانه از رنگ های شاد استفاده کنید و با انتخاب مبل های رنگی رنگی محیط خانه ی خود را با دیگران متمایز کنید.

قبل از این که به خرید مبل اقدام کنید یک بار بر روی آن بنشینید تا مطمئن شوید خیلی سفت و خیلی نرم نیست و به همه جای مبل مانند دوخت، چسب و جنس مبل دقت داشته باشید. 

رعایت این نکات قبل از خرید سبب می شود که شما در خرید مبل بهترین انتخاب را داشته باشید.

ارتفاع پشتی یک مبل خوب باید بگونه‌ای باشد که شانه‌ها و قسمتی از گردن را محافظت کند.

 
 

قسمت پشتی یک میل استاندارد باید بتواند گودی کمر را پوشش دهد.

ارتفاع مبل از سطح زمین باید به گونه‌ای باشد که پا‌ها نه چندان کشیده و نه خم شوند.

چنانچه رویه مبل از چرم تهیه شده باشد، باید از سطحی ناصاف جهت جلوگیری از تعریق برخوردار باشد.

قسمت‌های مختلف مبل باید نرمی استانداردی داشته باشند به گونه‌ای که نه آنچنان سفت باشند که باعث برهم زدن آرامش شوند و نه آنچنان نرم که قسمت‌های چوبی مبل لمس شوند.

وزن مبل یکی از ویژگی‌هاییست که باید به آن توجه شود. مبلمان منزل باید از وزن سبکی برخوردار باشند و حمل آن به سادگی میسر باشد.

خلل و فرج:

در هنگام تعمیرات به کرات شاهد بوده ایم که اشیایی نظیر انگشتر، گردنبند، کیف پول و …. در از طریق بخش‌های از مبل در داخل مبل نفوذ کرده اند، به گونه‌ای که پیدا کردن آن توسط افراد خانه امکان پذیر نبوده است.

پارچه مبل باید رنگی داشته باشد که کثیف بودن سطح مبل را به راحتی آشکار نکند.

هنگام خرید یک مبل حتما آن را امتحان کنید و زمانی حدود ۱۰ دقیقه بر روی مبل بنشینید و پس از بلند شدن ببینید که آیا فرو رفتگی مبل به سرعت ناپدید میشود یا خیر. مبل خوب باید بتواند به سرعت به وضعیت قبلی خود برگردد.

دسته‌های مبل را امتحان کنید.

پارچه مبل باید کشیده باشد. از خرید مبل‌هایی با رویه شل خود داری کنید.

فنر‌های یک مبل خوب نه احساس میشوند و نه سر و صدا ایجا میکنند.

فوت و فن‌های خرید مبل خوب

دسته‌بندی برای مبل خوب

در بازار مبلمان، مبل‌ها براساس ساختمانشان به چند دسته تقسیم می‌شوند؛ مبل‌های استیل یا سلطنتی، مبلمان نیم‌استیل که هم راحتی است و هم چوب استیل در آن به‌کار رفته و مبل‌های تمام راحتی که طرفداران زیادی دارد. البته دقت داشته باشید که مبل راحتی خودش به چند دسته تقسیم می‌شود که معروف‌ترین آن‌ها «ال»، «ال‌یو»، «شانو» و… است. معمولا مبل‌ها زمانی مقاوم خواهند بود که در ساخت اسکلت‌شان از مواد مستحکمی استفاده شده باشد. بد نیست بدانید جنس چوبی که در مبل استیل به‌کار رفته با مبل راحتی فرق دارد. اگر قصد خرید مبل استیل را دارید، سنگین بودن این نوع مبل نشانه خوب بودن آن نیست. دقت کنید که مبل باید سبک و به راحتی قابل حمل باشد

زمانی که روی آن می‌نشینید نباید «جیرجیر» کند یا روی سطح صاف، لق بزند. یکی دیگر از را‌ه‌های شناخت یک مبل استیل خوب این است که رنگ به‌کار رفته در آن صاف باشد و روی مبل لکه نبینید. به همین‌خاطر روی سطوح آن دست بکشید تا از صاف و یکنواخت بودن رنگ به‌کار رفته در آن مطمئن شوید. مبل‌های نیمه‌استیل نوع دیگری از مبلمان است که در آن چوب و پارچه کمتری استفاده شده و به همین دلیل قیمت آن پایین‌تر از مبلمان استیل است.

البته قیمت مبلمان با توجه به جنس چوب و پارچه‌ای که در آن به‌کار رفته متغیر است؛ به‌طور مثال مبلمانی که در ساخت آن از چوب راش استفاده شده گرانتر است، اما سازندگان مبل معمولا برای مبل‌های راحتی از نوعی چوب به نام چوب سفید استفاده می‌کنند. این همان چوب کاج است. چوب گردو نوعی چوب خوب است و منبت خوش نقش را به خوبی می‌شود روی این چوب نشان داد، اما بعضی از چوب‌ها هستند که حین منبت‌کاری دچار شکستگی یا پیچ و تاب بدی می‌شوند. دقت کنید که چوب سفید به‌کار رفته در مبلمان استیل اصلا خوب نیست.

نقش‌ها در قیمت مبل خوب اثرگذارند

جالب است بدانید منبت‌کاری در قیمت مبل تأثیر زیادی دارد؛ مثلا فکر می‌کنید چرا مبل استیل دسته‌گلی، گران‌تر است؟ چون پایه‌های ضخیم‌تری دارد، چوب بیشتری در آن به‌کار رفته و منبت آن پرگل‌تر است. چوب این نوع مبل بیشتر است و مبل به نسبت بزرگ‌تری است. وقتی می‌خواهید مبلی منبت‌کاری شده خریداری کنید توجه داشته باشید که خطوط منبت صاف و منظم باشد. هر چه گل‌ها ظریف‌تر و پیچیده‌تر باشد قیمت مبل هم بیشتر است. وقتی مبلی می‌بینید که گل‌های درشتی روی آن منبت کاری شده تصور نکنید که کار زیادی روی آن صورت گرفته. دقت کنید که گل‌ها قرینه باشند و نقش تاج با پایه همخوانی داشته باشد.

به فوم مبل خوب دقت کنید

یکی از نکات مهم در خرید مبلمان فوم و اسفنج مبل است. معمولا تشک‌های دبل یکی از مناسب‌ترین نوع تشکی است که در ساخت مبل مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ چراکه به راحتی قابل شست‌و‌شو هستند. نکته دیگری که در فوم مبل باید دقت کنید این است که فوم‌ها از نوع سرد باشند یا اگر به جای فوم در ساخت مبل از اسفنج استفاده شده، اسفنج‌ها ۳۰ کیلویی باشند. بد نیست بدانید نوعی از فوم به نام فوم گرم در بازار به‌کار می‌رود که به ۳ ماه نکشیده قابلیت خود را از دست داده و در اصطلاح می‌خوابد.

اما از کجا بفهمیم فوم استفاده شده در مبل سرد است یا گرم؟ یکی از راه‌های ساده این است که بعد از فشار وارد کردن به فوم سرد، فوم خیلی زود به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد، اما فوم گرم بعد از تحمل فشار با کمی تأخیر به حالت طبیعی خود برمی‌گردد. اگر هم از مبلی خوشتان آمده که در آن از اسفنج استفاده شده حتما دقت کنید که اسفنج ۳۰ یا ۳۵ کیلویی باشد. این نوع اسفنج‌ها سفت و قابل شست‌و‌شو هستند و با گذشت چند‌ماه از خرید مبل شکل و شمایل خود را از دست نمی‌دهند.

بهترین نوع پارچه برای خرید مبل خوب کدام است؟

یکی از بخش‌هایی که در خرید مبل توجه هر بیننده‌ای را به‌خود جلب می‌کند، پارچه به‌کار رفته در مبل است. در واقع پارچه مبل هم به اندازه فوم و اسفنج مهم است و اگر ماندگاری و مقاومت لازم را نداشته باشد، خیلی زود فرسوده می‌شود و شما باید دوباره دست به جیب شوید. به همین‌خاطر در زمان خرید ۶ دانگ حواستان را جمع کنید که بهترین و مناسب‌ترین پارچه را برای مبل خود انتخاب کنید. البته خیلی از پارچه‌های مبلی موجود در بازار چینی هستند، اما شما باید بهترین نوع آن را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که پارچه موردنظر کش نیاید یا پرز‌های آن به مرور زمان کنده نشود. در این میان برای اینکه خیالتان راحت شود از خود فروشنده در این مورد سؤال کنید و بخواهید که در ضمانت‌نامه مقاومت پارچه را هم تأیید کند.

پارچه‌های ترک هم نوع دیگری از پارچه‌های مورد استفاده در ساخت مبلمان است که طرفداران خود را دارد. اگر قصد خرید مبلمان سلطنتی را دارید به یاد داشته باشید که بهترین نوع پارچه در ساخت این نوع مبل، پارچه‌های یزد ایران است. حتی به‌نظر خود فروشندگان مبل این نوع پارچه برای مبل‌های سلطنتی حرف ندارند و جالب اینکه در بعضی از مواقع دیده شده که کشور ترکیه این نوع پارچه را می‌خرد و در نهایت آن را به اسم ترک می‌فروشد.

پارچه‌های شانل، مخمل نانومیکرو، سلطنتی و… بخشی از پارچه‌هایی هستند که در بازار موجود است و در ساخت مبل از آن‌ها استفاده می‌شود. رایج‌ترین مدل‌ها مبل‌هایی با پارچه‌های مخمل و پارچه‌های سلطنتی هستند. شاید اگر گشتی در بازار بزنید متوجه بشوید که برای مبلمان سلطنتی از پارچه‌های سلطنتی، برای مبلمان راحتی از مخمل و برای مبلمان در اصطلاح «ال» از پارچه‌های چرم استفاده می‌شود.

البته انتخاب پارچه سلیقه‌ای است و بستگی به‌نظر مشتری دارد، اما برای راهنمایی بیشتر باید بگوییم که معمولا پارچه مخمل براق بهترین پارچه برای مبل است. همیشه درنظر داشته باشید که تراکم پارچه اهمیت زیادی دارد و اینکه وقتی دست می‌کشید یک تکه است و فشردگی آن را می‌توانید با لمس کردن احساس کنید. یکی دیگر از راه‌های مناسب برای شناخت تراکم پارچه این است که آن را جلوی نور بگیرید. مخمل براق پارچه مناسبی برای مبل‌های استیل است و به این نوع مبل زیبایی خاصی می‌دهد. معمولا وزن پارچه خوب سنگین‌تر است و همیشه قیمت، ملاک بهتر بودن نیست. مبلی که جنس خوبی نداشته باشد زیبایی هم ندارد و این را می‌توانید در نگاه اول احساس کنید. مبل‌های نامناسب رنگ ماتی دارند.

ارتفاع مبل : ارتفاع مبل از سطح زمین باید به اندازه ای باشد که پاهای افراد در حد تعادل قرار بگیرند ، ارتفاع خیلی کم نباشد که پاها خم شوند و خیلی زیاد نباشد که نتوانید پاها را به راحتی روی سطح زمین قرار دهید .

  • ارتفاع پشتی مبل : ارتفاع پشتی نیز باید به اندازه ای باشد که پشت و قسمتی از گردن را پوشش دهد .
  • فوم بکار رفته در مبل : نوع فومی که در مبل استفاده می شود باید به اندازه کافی نرم و راحت باشد . اگر خیلی سفت باشد آرامش فرد را به هم می زند و نرمی زیاد نیز باعث می شود قسمت های چوبی مبل لمس شوند که آزار دهنده است . استفاده از فوم سرد برای مبلمان مناسب است و از قدرت ارتجاعی بسیار بالایی برخوردار است .
  • وزن مبل : هنگام خرید باید به وزن مبل توجه کنید اگر مستاجر هستید و جابجایی زیادی دارید وزن مبل باید به اندازه ای باشد که حمل آن به آسانی انجام شود .

 

تشخیص نوع چوب مبل خوب

اولین چیزی که در مورد یک مبل خوب باید تشخیص دهید نوع چوب بکار رفته در کلاف آن است . چوب بکار رفته در مبل سلطنتی و مبل کلاسیک از چوب راش و چوب گردو است که دارای منبت کاری می باشند و برای مبل های راحتی از چوب روس و سفید استفاده می شود . برای تشخیص چوب راش به رنگ آن دقت کنید که مایل به قرمزی باشد . چوب راش از چوب های سفید و گردو سبک تر است . رنگ چوب گردوی جوان سفید است و چوب های پیرتر رنگ قهوه ای یا مشکی دارند . نوع چوب را در صورتی می توانید تشخیص دهید که کلاف خام آن را ببینید و یا اینکه رنگ مبل خودرنگ باشد . دقت کنید که هیچ تولید کننده ای از چوب راش برای مبل راحتی استفاده نمی کند و اگر فروشنده ای به شما این حرف را زد بدانید که دروغ می گوید .

تشخیص فوم مبل خوب

فوم ها دارای دو نوع فوم سرد و فوم گرم می باشند . فوم سرد دارای قدرت ارتجاعی بالاتری است و برای مبلمان بهتر است از فوم سرد استفاده شود . روش تست مرغوبیت فوم به این صورت است که با وارد کردن فشار و نیرو به فوم اگر فورا به حالت اولیه خود برگشت فوم کیفیت خوبی دارد .

چگونه مبل خوب را بشناسیم؟

تا اینجا در رابطه با ویژگی های مبل خوب اطلاعاتی ارائه دادیم . در ادامه میتوانید با نحوه خرید مبل خوب آشنا شوید.

  • در هنگام خرید قسمت زیرین مبل را مورد بررسی قرار دهید تا از نو بودن مبلمان مطمئن شوید.
  • از فروشگاه و برند های قابل اطمینان خرید کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید از خدمات پشتیبانی و گارانتی بهره مند شوید.
  • رنگ بدنه چوب مبلمان را متناسب با فضا و سبک محیط انتخاب کنید.
  • تعداد و سایز مبلمان باید متناسب با تعداد افراد خانه و میزان رفت و آمد انتخاب شود.
  • رنگ فرش و پرده ها از مواردی هستند که باید هم خوانی و تناسب با رنگ و سبک مبلمان داشته باشند.
  • رنگ های روشن به ویژه در صورت استفاده مداوم دچار چرک مردگی می شوند و ظاهر اولیه خود را از دست می دهند به همین دلیل در هنگام انتخاب به رنگ و جنس پارچه باید توجه ویژه ای شود.
  •  

 

منابع: مبل ایران_دی ایران_ایسنا

 

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام