تجارت ممتاز

تجارت ممتاز

مرکز معرفی فروشگاه های اینترنتی

راهنمای خرید یخچال فریزر

اولین نکته که در خرید یخچال فریزر باید به آن توجه کنید این است که محصولی که تهیه می‌کنید متناسب با نیاز شما باشد. گران‌ترین یخچال اگر در فضای آشپزخانه‌ی شما جا نگیرد، بدون استفاده خواهد بود. یک یخچال فریزر هوشمند شاید برای بسیار از افراد مسن کاربری نداشته باشد. بنابراین، بهتر است ابتدا به ملاحظات قبل از خرید بپردازید و با علم به ویژگی‌های به‌روز و کاربردی، بهترین انتخاب را متناسب با بودجه‌ی خود انجام دهید. قبل از اقدام خرید دو نکته‌ی اساسی وجود دارد که باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشت؛ ابعاد موجود در فضای آشپزخانه و عادات خرید که مهم‌ترین مؤلفه‌ها در خرید یخچالی کاربردی هستند

یخچال شما یکی از مهم‌ترین و گران‌ترین لوازم خانگی شماست که می‌خواهید بیش از 10 سال را با آن سپری کنید. بنابراین باید برای خرید یک یخچال خوب وقت کافی بگذارید و به اندازه کافی برای انتخاب بهترین مارک یخچال فریزر تحقیق کنید. از آن جایی که تنوع برند، مدل و قیمت یخچال در بازار زیاد است ممکن است در انتخاب یک یخچال مناسب دچار سردرگمی شوید

یکی از مهم‌ترین کارهادر خرید جهیزیه، خرید یخچال فریزر ❄️ می‌باشد که اگر بتوان آشپزخانه را بدون ماکرو فر و گاز در نظر گرفت ولی نمی‌توان یخچال را از آشپزخانه حذف کرد و تقریباً این کار غیرممکن می‌باشد. در هر آشپزخانه‌ای یخچال به‌عنوان امضای صاحب‌خانه به‌حساب می‌آید. به علت عمر زیاد و اهمیت بسیار زیاد یخچال، کار سخت و پیچیده و سرمایه‌گذاری بسیار مهمی به‌حساب می‌آید.

در موقع خرید یخچال فریزر علاوه بر درنظرگرفتن هزینه و طبقه‌بندی دستگاه مقدار فضایی که اشغال می‌کند و مصرف برق را هم باید در نظر گرفت. علاوه‌برآن یخچال فریزر دستگاه و وسیله است که به‌سادگی و راحتی چندین سال در خانه یا محل کار از آن استفاده می‌شود بنابراین خوب است که در خرید یخچال فریزر دقت کنید و یک یخچال فریزری را انتخاب و خرید کنید که برای شما و خانواده و یا محل کارتان مناسب باشد.

دسته بندی و کلاس یخچال‌ فریزرها

این دسته‌بندی می‌تواند یک عامل کلیدی برای هزینه نهایی و راهنمای کاملی برای خرید یخچال فریزر برای تصمیم گرفتن شما خریداران عزیز باشد.

قیمت و تفاوت این کلاس‌ها بسیار زیاد می‌باشد به‌گونه‌ای که فروشنده‌های انواع یخچال فریزر غالباً در فروش یک کلاس خاص و ویژه از یخچال مشغول فعالیت هستند.

یخچال‌های مینی یخچال‌های کوچک که با اسم‌های مختلف و گوناگونی مانند مینی یا هتلی یا کامپکت نیز شناخته شده‌اند که بیشتر برای دفاتر کوچک و اداری و یا خوابگاه‌ها مناسب هستند. این مدل از یخچال‌ها هم فضای کمی را اشغال می‌کنند و همین که قیمت کمتری را دارند البته باید یادآوری کرد که هیچ‌گونه فناوری خاص و نو و جدیدی در ساخت این یخچال‌ها مورداستفاده قرار نمی‌گیرد، پس در خرید یخچال فریزر خود دقت کنید.

معمولاً مصرف انرژی بسیار بالا و سروصدا و از نظر کیفیت ساخت نسبتاً پایینی را دارا هستند.

این‌گونه از یخچال‌ها معمولاً یک قسمت به نام یخدان دارند که می‌شود از آن برای فریز کردن مواد غذایی و یخ استفاده کرد توجه داشته باشید که انجام داد در این قسمت در دمای معمولاً نزدیک به سفر انجام می‌گیرد و برای نگه‌داشتن مواد در حالت انجماد برای زمان طولانی مورداستفاده قرار نمی‌گیرد و مناسب نمی‌باشد.

مشکل جدی و اصلی در یخ‌بندان‌های مینی برفک زدن است؛ ولی در گروه کامپکت دستگاه‌های فریزر به طور تنها هم تولید می‌شود و فضایی که در داخل آن وجود دارد به کشورهای کوچک و بزرگ تقسیم‌بندی می‌شود.

یخچال و فریزر کمبی یا بالا و پایین

به‌طورکلی از رایج‌ترین نوع یخچال‌هایی که در بین افراد وجود دارند مدل یخچال‌های است که فضای بین یخچال و فریزر به‌واسطهی خط افقی از هم تفکیک شده است. این مدل یک نوع یخچال کلاسیک به‌حساب می‌آید و معمولاً برای افرادی مناسب است و مورداستفاده قرار می‌گیرد که فضای کمتری را برای این یخچال دارند و قصد دارند از این فضا بیشترین استفاده را داشته باشند. این مدل از یخچال‌ها برای کسانی که می‌خواهند هزینه زیادی را بپردازند و برای افرادی که دارای خانواده‌های کم جمعیتی هستند انتخاب خوب و مناسبی است. در این مدل یخچال‌ها دو نوع است که در بعضی از آنها یخچال در بالا و فریزر در پایین قرار دارد و در مدل دیگر برعکس یعنی یخچال در پایین و فریزر در بالا قرار گرفته است.

گنجایش، اندازه و ابعاد 

فارغ از دسته‌بندی و رده‌بندی یک انواع یخچال‌ها، بیشتر یخچال‌ها با گنجایش مختلف و گوناگونی عرضه می‌شوند معمولاً این اعداد با واحدهای لیتر یا فوت اندازه می‌گیرند.

نشان‌دهنده همه فضای قابل‌استفاده در یخچال ظرفیت آن است. معمولاً شرکت‌های سازنده انواع یخچال گنجایش همه دستگاه را مقداری بیشتر از میزان واقعی آن در نظر می‌گیرند؛ به همین خاطر بهتر است که در موقع خرید با گنجایش موردنظر یخچالی را تهیه کنید که ظرفیت واقعی که مدنظر آنها هست بیشتر از ظرفیت اسمی آن باشد.

یک فاکتور مهم که خودبه‌خود می‌تواند خرید یخچال فریزر را منتفی کند گنجایش یخچال است. در گام نخست باید ابتدا فضایی موردنظر که در آشپزخانه برای یخچال در نظر گرفته‌اید را بررسی کنید و بعد به سراغ یخچال موردنظر خود بروید و مورد دوم اینکه برای اینکه یخچال کارایی بهتری داشته باشد و سیستم خنک‌کننده آن به‌خوبی عمل کند دو طرف و پشت یخچال باید چند سانتی‌متری خالی باشد تا بتوانند هوا به‌خوبی در آن جریان داشته باشد همچنین بستگی به نوع رده‌بندی یخچال برای باز شدن کامل درب‌ها یک فضای باید در نظر گرفت و فاصله تا دیوار و یا کابینت برای هواکشی در دستگاه موردنظر را باید رعایت کرد.

نکته‌ی مهم این است که بدانید دقیقا چقدر فضا برای قرار دادن یخچال فریزر خود در آشپزخانه در اختیار دارید. توجه داشته باشید که یخچال فریزرها تک سایز نیستند. پس بهتر است قبل از خرید به نکات زیر در خصوص اندازه‌‌ی محصول توجه کنید.

ورودی یخچال

این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است و به‌عنوان خریدار باید بدانید اندازه‌ی ورودی یخچال چقدر است و آیا در فضایی که شما در آشپزخانه‌ی خود در اختیار دارید جا می‌گیرد یا خیر. چنان‌چه فضای شما از اطراف نیز محدود باشد، بهتر است عرض و ارتفاع و عمق این محدوده را قبل از خرید اندازه‌گیری کنید. در این اندازه‌گیری حداقل دو سانتی‌متر فضا در اطراف برای به اصطلاح تنفس دستگاه و جلوگیری از داغ شدن آن در نظر بگیرید.

فضای در دسترس برای باز شدن درب

این نکته زمانی اهمیت می‌یابد که یخچال شما در کنار دیوار قرار می‌گیرد. برای این‌که بتوانید درب یخچال را کاملا باز کنید باید توجه داشته باشید که جهت باز شدن آن به سمت دیوار نباشد. در مواردی که یخچال بین کابینت‌ها یا در نزدیکی دیوار تعبیه می‌شود، حداقل پنج سانتی‌متر فضا برای گردش لولاها باید در نظر گرفته شود؛ البته برخی از یخچال فریزرهای جدید از لولاهایی استفاده می‌کنند که هیچ گونه بیرون‌زدگی ندارند؛ اما در سایر موارد باید به این نکته توجه کرد.

اندازه‌ی ورودی آشپزخانه

این‌که تمام سختی‌های خرید و حمل‌ونقل یخچال را تحمل کنید و در نهایت متوجه شوید که نمی‌توانید یخچال جدید خود را وارد آشپزخانه کنید بسیار ناخوشایند است. پس قبل از خرید، اگر آشپزخانه‌ی شما در دارد و به‌اصطلاح اوپن نیست، بهتر است چهارچوب آن را اندازه‌گیری کنید و ابعاد را به همراه داشته باشید تا در انتخاب خود مدنظر قرار دهید.

عادات خرید و آشپزی خود را در نظر بگیرید

این مورد در انتخاب ظرفیت یخچال فریزر اهمیت بالایی دارد. اگر عادت به ذخیره‌ی مواد غذایی ندارید، یخچال بزرگ تنها جای بیشتری در آشپزخانه‌ی شما اشغال می‌کند و مصرف برق شما را بالا می‌برد. سبک زندگی شما در انتخاب یخچال مناسب می‌تواند بسیار نقش داشته باشد.

اگر هفته‌ای یک بار خرید می‌کنید، به یخچالی با ظرفیت بالا و اگر هر روز به خرید می‌روید یخچالی با ظرفیت کم نیاز دارید. اگر خیلی از نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنید، محل‌های قرارگیری بطری‌ها را بررسی کنید که از ظرفیت کافی برخوردار باشند. پس استفاده از فضای داخل یخچال و مدیریت و طبقه‌بندی آن نیز حائز اهمیت است. در قسمت فریزر باید دقت کنید این فضا به‌خوبی مدیریت شده باشد؛ چرا که ممکن است بخواهید یک پیتزای کامل را در آن قرار دهید. در این صورت ممکن است با وجود بزرگ بودن فریزر، طبقه‌بندی نادرست مانع کار شما بشود

فضای داخلی

فضا داخلی یخچال‌ها را عموما با واحد فوت مکعب که برابر با ۲۸.۳ لیتر (۰.۰۲۸ متر مکعب) است، اندازه‌گیری می‌کنند. یخچال‌ها می‌توانند از ۲ تا ۴۲ فوت مکعب فضا برای ذخیره‌ی مواد غذایی در اختیار کاربران قرار دهند. توجه داشته باشید که یخچال مناسب برای یک خانواده‌ی چهار نفره ۱۸ تا ۲۲ فوت مکعب است. یخچال متوسط برای یک آپارتمان ۱۴ تا ۱۶ و یک یخچال متوسط از نوع مینی که معمولا فقط برای خنک نگه داشتن نوشیدنی‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد ۵ تا ۷ فوت مکعب فضا دارد. لازم است بدانید عدد فوت مکعب دقیقا برابر با فضای داخل یخچال نیست و معمولا به دلیل استفاده از موارد مختلف مانند طبقه‌ها و کشوها، فضای کمتری نسبت به عدد عنوان‌شده در اختیار کاربر قرار خواهد داشت.

فریزر پایین یا فریزر بالا

به‌طورکلی فریزر در دو گروه مختلف است و تفاوت‌های گوناگون و مختلف و مهمی با همدیگر دارند؛ نکته اول اینکه اندازه گنجایش فریزر به یخچال در مدل و نوع فریزر پایین در برابر مدل‌های فریزر بالا تقریباً بیشتر است و نکته دوم اینکه در فریزرهای بالا به صورت طبقه‌بندی است و معمولاً کشو استفاده نمی‌شود زیرا علاوه بر اینکه قراردادن مواد غذایی در آن بسیار سخت است باعث می‌شود که به دلیل سنگینی کشوها امکان افتادن کشو بر روی افراد وجود دارد و از سویی دیگر در فریزرهای پایین معمولاً تمام طبقات به صورت کشو ساخت می‌شود تا گذاشتن و برداشتن بسته‌بندی‌ها و مواد غذایی آسان‌تر و راحت‌تر برای افراد باشد. به همین خاطر بسته‌بندی و اندازه استفاده و مقدار موادی که به طور معمول در یخچال و یا فریزر مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ برای یکی از این دو کلاس اولویت دارد. پس در خرید یخچال فریزر های به نوع فریز دقت کنید

فریزر بالا

در این نوع طراحی فریزر در بالا و یخچال پایین آن قرار می‌گیرد. این مدل فضای زیادی دارد؛ اما برای دسترسی به بخش‌های پایینی یخچال که در طول روز ممکن است زیاد با آن‌ها سر و کار داشته باشید، باید مدام خم شوید. این سبک از طراحی را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین و البته متداول‌ترین نمونه‌ی موجود در بین شرکت‌های تولید‌کننده‌ی یخچال دانست. شروع قیمت این مدل یخچال فریزرها معمولا از ۵۰۰ دلار است.

فریزر پایین

بخش مربوط به فریزر در این نوع طراحی در پایین و یخچال بالای آن قرار می‌گیرد. این طراحی ضمن داشتن ظرفیت مناسب برای موارد حجیم، دید و دسترسی خوبی به مواد غذایی ارائه می‌دهد و لازم نیست مدام برای دسترسی به آن‌ها خم شوید. این سبک از طراحی در سال‌های گذشته بسیار محبوب شده است و عموم تولید‌کنندگان تمرکز خود را بر توسعه‌ی محصولاتی با این سبک گذاشته‌اند. سبک طراحی جدید و به‌روز‌تر باعث شده است قیمت این مدل‌ها معمولا از ۷۰۰ دلار شروع می‌شود.

یخچال فریزرهای عمیق و مستقل

این نوع مدل‌ها از این جهت مستقل هستند که از تمام جهات طراحی شکیل و زیبایی دارند و می‌توانند در هر مکانی جدا از اینکه در اطراف آن‌ها کابینتی باشد یا خیر به‌صورت مستقل قرار بگیرند. چنان‌چه بخواهید این مدل‌ها را در میان کابینت‌ها جاسازی کنید، به دلیل داشتن عمق زیاد معمولا حدود ۱۵ سانتی‌متر از جلوی یخچال خارج از دکور شما قرار خواهد گرفت که مطلوب خیلی از خانواده‌ها نیست.

یخچال‌های یکپارچه با پیشخوان

مدل‌های یکپارچه با پیشخوان به گونه‌ای طراحی شده‌اند که عمق آن‌ها بدون محاسبه‌ی درب محصول ۶۱ سانتی‌متر باشد. این اندازه، استاندارد عمق کابینت در دنیا است. بنابراین، یخچال به‌طور کامل توسط کابینت‌های اطراف آن پوشش داده می‌شود و تنها درهای آن بیرون خواهند ماند تا دکور شما یکپارچه‌تر به نظر بیاید.

یخچال‌های درب فرانسوی

معمولاً یخچال‌های درب فرانسوی شامل دو درب به صورت کشیده در قسمت بالا و دو یا سه کشو در قسمت پایین هستند که حداقل یکی از این کشورها به فریزر اختصاص دارد این مدل از یخچال‌ها در مقایسه با یخچال‌های مدل‌بالا و پایین از لحاظ صرفه‌جویی در استفاده کردن از فضا در سطح پایین‌تری قرار گرفته‌اند و مقدار فضایی را که اشغال می‌کنند غیرقابل‌استفاده می‌باشد اما افرادی که از آن استفاده نمی‌کند به‌اندازه کافی جا برای نگهداری مواد غذایی دارند و با کمبود جا روبرو نیستند.

برای خرید یخچال فریزر های درب فرانسوی بهتر است با مزایا آن آشنا شوید. از مزایای این‌گونه یخچال‌ها می‌توان به درب‌های آن که به صورت کشیده است اشاره کرد این دو در آنها دو مزیت اصلی را دارا هستند؛ اول اینکه برای دسترسی پیداکردن به مواد غذایی موردنظر فقط می‌توان در نیمی از یخچال را باز کرد که همین کار باعث می‌شود که انرژی کمتری را مصرف کند و بحث مصرف انرژی خود یک موضوع بسیار مهمی است و دوم اینکه برای باز شدن درها و فضای زیادی را نمی‌خواهد و فضای کمتری را می‌گیرد.

در طراحی درب یخچال به سبک فرانسوی، فریزر در پایین و یخچال که روی آن قرار دارد دارای دو درب است که مانند پنجره از وسط به طرفین باز می‌شوند. این مدل‌ها در مواقعی که با کمبود جا مواجه هستید کاربرد دارند؛ ضمن اینکه فضای خوبی در بخش فریزر ارائه می‌دهند که برای نگهداری موارد حجیم مناسب و کاربردی است. البته برای استفاده از این یخچال‌ها باید فضای بیشتری در آشپزخانه داشته باشید. با این حال یخچال‌هایی با طراحی فرانسوی جزو جادارترین محصولات این دسته هستند. قیمت این محصولات غالبا از ۱۲۰۰ دلار به بالا خواهد بود.

یخچال‌های سایدبای‌ساید

یخچال‌های سایدبای‌ساید از نوع و مدل‌های بزرگ هستند که به‌وسیله یک خط عمودی از وسط نصف شده‌اند و یخچال در یک طرف و فریزر در طرف دیگر قرار گرفته است. برخی از فروشگاه‌ها به دلیل اینکه این‌گونه از یخچال‌ها در بین مردم بسیار محبوب شده‌اند به صورت تخصصی فقط یخچال‌های سایدبای‌ساید را می‌فروشند. این مدل از یخچال‌فریزرها که در آغاز به‌واسطه شرکت‌های آمریکایی تولید شدند، در دهه‌های گذشته از فرهنگ ترکیب کردن دستگاه‌ها نشاط گرفته‌اند و برعکس بسیاری از دستگاه‌های دیگری که با هم ترکیب شده‌اند یک تجربه خوبی را به وجود آورده‌اند؛ اگرچه به صورت معمول مخالفانی را هم دارد و قصد ندارند که دیدشان را به نوع جدید این یخچال‌فریزرها تغییر دهند. در مدل‌های جدید گنجایش یخچال و فریزر بسیار زیاد است، اما به دلیل طراحی و پمپ دستگاه در لحظه اول به نظر کوچک می‌آید.

فضای طراحی شده یخچال به‌اندازه اصلی می‌شود قابلمه، بطری، ظروف کوچک و بزرگ، دیس و غیره را در آن قرارداد اما قراردادن یک کیک تولد به بزرگ در آن به‌سختی انجام می‌گیرد و یا حتی ممکن نمی‌باشد.

در این باره دیدگاه‌های اشتباه و منفی نیز وجود دارد که به این مطلب اشاره می‌کند که برداشتن و گذاشتن مواد غذایی در یخچال و فریزر سخت است ولی تجربه نشان داده است که این یک مطلب اشتباهی است و این‌گونه نیست

یکی از ویژگی و خصوصیات ظاهری که در خرید یخچال‌ فریزرهای سایدبای‌ساید موثر است، داشتن یخ‌ساز و آب‌سردکن در قسمت بیرونی بر روی درب در قسمت فریزر نصب شده است. بیشترین مصرف انرژی برای یخچال‌های سایدبای‌ساید مربوط به قسمت یخچال و آب‌سردکن می‌شود؛ ولی به‌شرط اینکه کاربر از یخ‌ساز استفاده کند. معمولاً کسانی که از یخچال‌های سایدبای‌ساید را مورداستفاده قرار می‌دهند سبک زندگی خود را دارا هستند. این‌گونه افراد معمولاً به متنوع بودن مواد غذایی اهمیت بسیار زیادی می‌دهند و از غذاهای کم‌حجم استفاده می‌کنند به طور معمول در یخچال نوشیدنی‌های گوناگون و متنوعی را نگه می‌دارند و از آن هم بسیار زیاد استفاده می‌کنند.

معمولاً در گروه جدید کالاهای ۴ یا ۵ به صورت درهم عرضه می‌شود که در بازار سنتی ایران و مابین خریداران آن به نام یخچال سایدبای‌ساید شناخته شده است. این گروه کالاهایی که همه امکانات یخچال سایدبای‌ساید قدیمی را دارند اما در قسمت یخچال فضای بیشتری را نسبت به فریزر دار هستند.

 یخچال فریزر دوقلو

در بعضی از کشورها یخچال‌فریزرهای دوقلو به‌عنوان یک زیرمجموعه از یخچال‌فریزرهای سایدبای‌ساید شناخته شده اند. این نوع از یخچال‌ها دو قسمت جدا از هم یکی یخچال و دیگری فریزر را شامل می‌شوند که به دو صورت می‌شود از آن استفاده کرد هم می‌شود آنها را کنار هم قرارداد و مانند یخچال سایدبای‌ساید استفاده کرد و هم می‌شود آنها را کاملاً از هم جدا کرد و می‌توان آنها را به صورت جداگانه خریداری کرد در این مدل از یخچال‌فریزرها کار اصلی فریزرها منجمد کردن است و در قسمت فریزر یخ‌ساز و یا آب‌سردکن وجود ندارد و معمولاً به‌جای استفاده کردن از طبقه از کشو استفاده می‌شود و هیچ‌گونه شباهتی با یخچال سایدبای‌ساید ندارند.

اگر اعضای خانواده‌ی زیادی دارید یا عموما مواد غذایی با حجم بالایی خریداری می‌کنید، بهترین راه‌ حل موجود یخچال‌های دوقلو هستند. این یخچال‌ها نمونه‌ی حجیم‌‌تر ساید‌بای‌ساید و دارای دو بخش یخچال و فریزر بزرگ و مستقل هستند و مشکل فضای اندک ساید‌بای‌ساید‌ها ب‌خصوص در بخش فریزر را به‌طور کامل حل می‌کنند. در حمل و نقل نیز به دلیل ابعاد کوچک‌تر هر واحد در قیاس با ابعاد ساید‌بای‌ساید‌ها، روند ساده‌تری در پیش خواهید داشت. با این حال مشکل اصلی این دسته از یخچال‌ها، فضای مورد نیاز بزرگ‌ آن‌ها است. در طراحی مدرن آشپزخانه‌ها که یخچال‌ها بین کابینت‌ها قرار می‌گیرند، عموما استاندارد ابعاد ساید‌بای‌ساید‌ها در مراحل طراحی آشپزخانه مد نظر است و به همین دلیل عموما امکان استفاده از انواع دوقلو در دسترس نیست.

قابلیت و امکانات

استفاده از قابلیت‌ها و امکانات چند سالی است که یخچال‌ها هم مانند دیگر لوازم‌خانگی با دنیای فناوری جدید آمیخته شده‌اند و یکی از موضوعات مهم در خرید یخچال فریزر به حساب می آید. در چند سال قبل افراد فقط از یخچال نگه‌داشتن مواد غذایی تازه و خنک نگه‌داشتن آن را انتظار داشتن ولی در حال حاضر این لوازم‌خانگی، در نمایشگاه‌ها به یکی از ستاره‌های اصلی در فناوری CES تبدیل شده است.

سردکننده‌های ستونی

این محصولات، تمام یخچال یا تمام فریزر هستند. نکته‌ی مهم در رابطه با این دسته از سردکننده‌ها، امکان ترکیب و سفارشی‌سازی یخچال و فریزر مورد نظر کاربران است. به‌عنوان مثال هر کاربر می‌تواند در کنار امکان خرید تنها یخچال یا فریزر، ابعاد مورد نظر خود از یخچال و همچنین فریزر را ترکیب کند. با این حال تنوع این دسته از محصولات در بازار کشور بسیار اندک است.

سردکن‌های کامپکت

یک یخچال جمع و جور می‌تواند گزینه‌ای کارآمد برای هر آشپزخانه‌ای باشد. از این نوع یخچال‌ها می‌توانید در پیشخوان منزل، اداره و سالن‌های نمایش به‌عنوان خنک‌کننده‌ی نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های کوچک استفاده کنید. سردکن‌های زیرپیشخوانی شامل یخچال‌ها، فریزرها، مخزن‌های نوشیدنی و یخ‌سازها عملکردی کاملا متفاوت از یخچال‌های مستقل دارند و به همین دلیل می‌توانند بدون اینکه کمپرسور آن‌ها دچار مشکل شود در بین کابینت‌ها جای بگیرند.

کشوهای سردکن زیرپیشخوانی

کشوهای سردکن دوتایی که در زیر پیشخوان تعبیه می‌شوند بسیار شیک و جذاب و گزینه‌ای مناسب برای نگهداری اسنک‌ها و نوشیدنی‌ها فوق‌العاده کاربردی هستند. این سردکن‌ها در بین کابینت‌های اندازه‌ی استاندارد جا می‌گیرند و دسترسی آسان توسط کودکان را به‌عنوان یک ویژگی مثبت به همراه دارند.

برخی قابلیت‌های یخچال فریزرهای مدرن

موتور اینورتر خطی

یکی از مهم‌ترین تغییرات موجود در عملکرد یخچال‌های مدرن، استفاده از کمپرسور‌های پیشرفته و کاملا متفاوت نسبت به نمونه‌های پیشین است. مزیت اصلی موتورهای خطی اینورتر این است که با جریان متناوب و با فرکانس مورد نیاز کار می‌کنند. از آن‌جایی که کم ‌و زیاد کردن دور موتور، مصرف انرژی و استهلاک کمتری نسبت به حالت سنتی یعنی قطع و وصل پیاپی دارد، این موضوع یک نکته‌ی مثبت برای یخچال‌های مجهز به آن به شمار می‌رود؛ زیرا در نتیجه‌ی استفاده از این فناوری به‌‌طور کلی هزینه‌ی برق مصرفی، کاهش چشم‌گیری خواهد داشت. به علاوه به دلیل راه‌اندازی نرم با آمپر پایین این نوع موتورها، ضربه‌ای به سایر قطعات وارد نمی‌شود و با صداهای اضافه و استهلاک خیلی کمتری مواجه خواهید بود. موتور خطی اینورتر یکی از قابلیت‌هایی است که هنگام خرید یخچال باید مد نظر قرار دهید.

بدنه‌ی استیل

بسیاری از شرکت‌ها در یخچال‌های جدید خود از استیل ضد زنگ در بدنه‌ی دستگاه استفاده می‌کنند. این موضوع جدا از زیبایی در ایزوله کردن یخچال و عدم هدررفت انرژی نیز مؤثر است؛ بدنه‌های تمام استیل حس محصولی باکیفیت و لوکس را القا می‌کنند. در واقع نیز چنین است؛ این دسته از یخچال‌ها از لحاظ استحکام در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی مقاوم هستند و از لحاظ قیمت نیز با نمونه‌ی مشابه و غیر استیل خود تفاوت اندک ۵۰ تا ۱۰۰ دلاری دارند. ایرادی که شاید بتوان به این بدنه‌ها گرفت، در وهله‌ی اول همین قیمت بالاتر در کنار به جا ماندن اثر انگشت و چربی روی آن‌ها است. البته اگر از آن دسته افرادی هستید که از مگنت‌های تزیینی استفاده می‌کنید یا از درب یخچال برای چسباندن یادداشت‌های مختلف با مگنت استفاده می‌کنید باید بدانید که بدنه‌ی تمام استیل مگنت را به خود نمی‌گیرد.

برای رفع این مشکلات، شرکت‌های مختلف به جای استفاده از استیل مرغوب و گران‌قیمت از فولاد کربن با پوشش مشابه استیل، رنگ یا لمینت استفاده می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود ضمن پایین آمدن قیمت، ظاهر یخچال شما فرق چندانی با یخچال‌های گران‌قیمت نداشته باشد. همچنین، امکان استفاده از مگنت را روی این بدنه‌ها خواهید داشت. اما ایرادی بدنه‌های فولاد کربن دارای پوشش این است که نسبت به اجسام تیز مانند چاقو و مداد حساس هستند و به اصطلاح خط می‌افتند. این موضوع در صورتی که فرزند خردسال در منزل دارید می‌تواند اهمیت بالایی داشته باشد.

نورپردازی

چراغ‌های داخل یخچال وظیفه‌ی نورپردازی مناسب فضای درونی آن را دارند. از سوی دیگر چراغ‌های LED با نور لطیف خود باعث زیباتر جلوه دادن مواد غذایی شما می‌شوند. اگر نورپردازی داخل دستگاه ضعیف باشد ممکن است در پیدا کردن ظرفی که در انتهای یک ردیف جا خوش کرده دچار مشکل شوید. معمولا یخچال‌ها دارای یک لامپ در قسمت بالای فضای داخلی هستند؛ اما برخی مدل‌ها از چراغ‌های کناری استفاده می‌کنند و در نتیجه هر طبقه از یخچال به‌صورت مجزا نورپردازی می‌شود. برخی مدل‌ها هم نورپردازی تئاتری دارند. این یعنی با باز کردن درب یخچال، نور به‌صورت آهسته روشن می‌شود و روشنایی آن کم‌کم افزایش می‌یابد.

قفسه‌های قابل تنظیم و محفظه‌های روی در

قابلیت تنظیم فضای قفسه‌ها و امکان استفاده از فضای روی در، این امکان را فراهم می‌کند که ظرفیت یخچال بالا برود و تا حدودی امکان شخصی‌سازی فضا متناسب با نیاز کاربر وجود داشته باشد. بدین ترتیب از هدررفت فضاهای اضافه جلوگیری می‌شود.

یخ‌ساز

این ویژگی در اکثر یخچال‌های امروزی به‌صورت داخلی وجود دارد. یخ‌سازهای خارجی هم وجود دارند که روی در قرار می‌گیرند. هنگام خرید محصولاتی از این دست باید فکری برای لوله‌ی آب آن نیز بکنید.

آب‌ریز و یخ‌ساز

اگر تصمیم به خرید یخچالی مجهز به یخ‌ساز و آب‌ریز بیرونی دارید، حتما به میزان مصرف روزانه خود توجه داشته باشید و آیا وجود چنین امکانی روی درب یخچال را از لحاظ زیبایی می‌پسندید یا خیر. تأمین آب دستگاه نیز باید مد نظر قرار بگیرد. البته مدل‌هایی نیز وجود دارند که دارای مخزن آب برای آب‌ریز هستند که این موضوع هرچند باعث می‌شود نیازی به لوله‌کشی آب نباشد، اما مجبورید تقریبا هرروز آن را پر کنید.

پر کردن خودکار

در آب‌ریزهایی که مجهز به این امکان باشند، می‌توانید ظرف خود را زیر آب‌ریز قرار بدهید و به سایر کارهای خود بپردازید. آب‌ریز ظرف شما را پر می‌کند و پیش از سرریز شدن آب، جریان را قطع خواهد کرد.

فیلتر تصفیه‌ی آب

آب‌ریزهای یخچال‌های پیشرفته معمولا به نوعی فیلتر تصفیه‌ی آب مجهز هستند که آب آشامیدنی با کیفیت‌تری به ارمغان می‌آورند. باید توجه داشته باشید داشتن یک آب‌ریز با چنین امکاناتی باعث اشغال شدن فضا روی درب دستگاه شما خواهد شد و طبیعی است که ممکن است کمی از فضای داخلی درب یخچال را از دست بدهید.

فیلتر تصفیه‌ی هوا و ضدباکتری

در یخچال‌های امروزی یکی از تمهیداتی که برای جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع برخی مواد غذایی و نفوذ آن‌ در دیگر محتویات یخچال‌ در نظر گرفته می‌شود، فیلتر تصفیه‌ی هوا است. این فیلترها که معمولا از جنس کربن هستند، علاوه بر از بین بردن بو، با جلوگیری از رشد باکتری‌ها به ماندگاری بیشتر مواد غذایی در یخچال کمک می‌کنند.

آب‌ریز آب داغ

در مدل‌هایی که آب‌ریز بیرونی دارند، گاهی مواقع آب‌ریز آب داغ نیز تعبیه می‌شود. با استفاده از این امکان هر زمان نیاز به آب داغ داشته باشید، دستگاه، آبی با دمای مطلوب و تنظیم‌شده توسط کاربر ارائه می‌دهد.

سرمای انحصاری

با استفاده از این قابلیت بخش‌های مختلف یخچال فریزر روی یکدیگر تأثیر دمایی نمی‌گذارند و به همین جهت بهترین نگهداری از مواد غذایی صورت بگیرد. این ویژگی که اغلب در یخچال فریزرهای پیشرفته با دو کمپرسور یافت می‌شود، مانع تأثیرگذاری هوای سرد فریزر روی مواد غذایی داخل یخچال می‌شود و با کاهش رطوبت در فریزر و افزایش آن در یخچال می‌شود، به ماندگاری مواد غذایی کمک می‌کند.

ویژگی درب دوگانه

این ویژگی باعث می‌شود زمانی که به مواد غذایی مانند بطری‌های نوشیدنی نیاز دارید بدون باز کردن درب اصلی یخچال، درب خارجی را باز کنید و به نوشیدنی‌ها دسترسی داشته باشید. در نتیجه‌ی هدررفت انرژی کمتر و هزینه‌ی برق مصرفی کاهش می‌یابد.

یخچال هوشمند

امروزه یخچال‌های هوشمند به سطحی از پیشرفت در فناوری دست یافته‌اند که نسبت به چند سال پیش توجه‌ زیادی به خود جلب می‌کنند. قابلیت‌های کارآمدی نظیر دوربین، اینترنت، دستیار صوتی و... این یخچال‌ها را خصوصا برای نسل جوانی که تمکن مالی خوبی هم دارند به گزینه‌ای جذاب تبدیل کرده است. لازم به ذکر است که یخچال فریزرهای هوشمند غالبا قیمتی بین ۳۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار دارند.

تعدادی از قابلیت‌های کلی یخچال‌های هوشمند به شرح زیر است:

مرکز پیام خانواده

این ویژگی به شما امکان می‌دهد که روی نمایشگر یخچال فریزر برای سایر افراد خانواده یادداشت بگذارید. همچنین می‌توانید رویدادهای تقویم موبایل خود را با یخچال همگام‌سازی کنید تا سایر اعضای خانواده از قرارها و جلسات شما اطلاع پیدا کنند.

سرگرمی

می‌توانید از دستگاه‌های دیگر روی یخچال خود موزیک یا فیلم استریم کنید و با اسپیکرهای داخلی یخچال آن‌ها را گوش بدهید یا تماشا کنید.

تماشای سریع

برخی مدل‌های یخچال‌های هوشمند این امکان را به شما می‌دهند که بدون باز کردن درب یخچال، از طریق صفحه‌نمایش تعبیه‌شده روی آن و البته به کمک دوربین داخلی، محتویات یخچال را مشاهده کنید.

سیستم‌عامل

همیشه بخشی از هوشمند بودن داشتن سیستم‌عامل برخی یخچال‌های هوشمند جدید دارایسیستم‌عامل‌هایی نظیر اندروید webos هستند که این مسئله امکان نصب بسیاری از اپلیکیشن‌ها را روی این دستگاه‌ها فراهم می‌کند.

دستیار صوتی

یخچال‌هایی که به دستیارهای صوتی مانند گوگل و الکسا وبیکسبی جهز هستند، می‌توانند فرمان‌های صوتی شما را اجرا کنند. مثلا می‌توانید حین آشپزی یا ظرف شستن، بدون دخالت دست و با فرمان صوتی از یخچال بخواهید برای شما موسیقی پخش کند. این موضوع مخصوصا زمانی که اتصال اینترنت و وای‌فای نیز مهیا باشد کاربردهای فراوانی پیدا می‌کند.

اتصال اینترنت و وای‌فای

در صورت داشتن امکان اتصال به اینترنت و وای‌فای امکانات زیادی پیش روی شما قرار می‌گیرد. مثلا می‌توانید دستور پخت غذایی خاص را در اینترنت جستجو و آن را روی یخچال خود مشاهده کنید یا حتی به کمک یخچال خود به‌صورت آنلاین غذا سفارش دهید. به کمک وای‌فای و اینترنت اشیاء چنانچه وسیله‌ی هوشمند دیگری در منزل دارید، می‌توانید به دستیار صوتی یخچال خود بگویید که آن را کنترل کند.

اطلاع از محتویات یخچال

در مورد محتویات داخل یخچال، این نوع محصولات هوشمند به دو طریق به ما کمک می‌کنند. اول اینکه می‌توانند در صورت رو به اتمام بودن ماده‌ی غذایی خاصی که در یخچال قرار دارد هشدار دهند. دیگر اینکه به لطف مجهز بودن به دوربین داخلی و اینترنت، حتی زمانی که خارج از منزل هستیم و مطمئن نیستیم که مثلا شیر در یخچال داریم یا نه، می‌توانیم از طریق گوشی هوشمند خود به دوربین پانورامای داخل یخچال وصل شویم و موضوع را بررسی کنیم.

نکات نگهداری

بعد از خرید یخچال فریزر برای اینکه دستگاه شما همیشه مثل روز اول به نظر برسد و کیفیت ظاهری و عملکرد آن افت نکند لازم است نکات زیر را رعایت کنید.

  • هر از گاهی گرد و غبار را از روی کویل‌ها و فشرده‌سازهای پشت یخچال پاک کنید.
  • سالی یک یا دو بار نوار دور درهای یخچال را تمیز کنید. وجود جرم روی این نوار باعث می‌شود که درب یخچال یا فریزر شما به‌خوبی بسته نشود و هوا یا رطوبت به آن‌ها راه پیدا کند. این موضوع باعث افزایش فشار روی موتور دستگاه برای خنک نگه داشتن فضای داخل یخچال خواهد شد.
  • فیلتر تصفیه‌ی آب را به‌صورت مرتب تعویض کنید. معمولا زمان تعویض این فیلترها معمولا بعد از ۳ تا ۶ ماه بسته به میزان مصرف متغیر است.
  • فیلتر هوای یخچال را به‌طور مرتب تعویض کنید تا هوای داخل یخچال تازه و تمیز بماند. عموما زمان تعویض این فیلتر هر شش ماه یک بار است.

 فضای Door-in-Door

در مدل یخچال‌های که این قابلیت را دارا هستند بر روی در اصلی یک در فروش وجود دارد به این صورت دسترسی پیدا کردم به مخزن امکان‌پذیر است که معمولاً بطری‌های نوشیدنی و انواع آبمیوه‌ها و سس ها در آنجا قرار گرفته است و برای استفاده کردن از آنها نیازی به بازکردن کامل در یخچال نیست و فقط با بازکردن این در کوچک می‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد این نوع طراحی بر روی یخچال باعث می‌شود که مصرف و هزینه برق در درازمدت کاهش یابد.

این‌گونه طراحی بیشتر بر روی دستگاه‌های سایدبای‌ساید و یا دستگاه‌های درب فرانسوی به کار گرفته شده است.

 محفظه خاص و ویژه با امکان تنظیم دما

بعضی از انواع یخچال‌ها این قابلیت تنظیم دما را دارند. به‌عنوان‌مثال می‌توان دمای یک محفظه را بالاتر و یا پایین‌تر از بقیه دمای یخچال تنظیم کرد تا برای نگه‌داشتن ماهی و گوشت، بیشتر و بهتر مورداستفاده قرار گیرد.

برچسب انرژی و گارانتی

امروزه کم‌مصرف بودن یکی از عوامل تعیین‌کننده هنگام خرید لوازم برقی به‌حساب می‌آید. یخچال‌های امروزی نسبت ده سال گذشته بسیار بهینه‌تر عمل می‌کنند. یخچال‌هایی که دارای برچسب Energy Star باشند، ۲۰ درصد کمتر از سایر یخچال‌ها برق مصرف می‌کنند که این موضوع باعث پایین آمدن مبلغ قبض برق شما خواهد شد. یک یخچال فریزر معمولا به تنهایی ۱۵ درصد مصرف برق خانه را تشکیل می‌دهد. بنابراین، لازم است هنگام خرید توجه ویژه‌ای به برچسب‌های انرژی دستگاه داشته باشید. علاوه بر برچسب جهانی انرژی استار، برچسب انرژی که توسط نهادهای داخلی به محصولات مصرف‌کننده‌ی انرژی تعلق می‌گیرد و گارانتی یا ضمانت کالا که توسط شرکت ارائه‌کننده‌ی محصول ارائه می‌شود، هردو از این جهت حائز اهمیت هستند که به‌نوعی کیفیت محصول را نشان می‌دهند. هرچه رتبه‌ی برچسب انرژی محصول بالاتر باشد، راندمان دستگاه بالاتر و هدررفت انرژی و سرمایه کمتر است.

از سوی دیگر گارانتی طولانی‌تر اکثر اوقات به معنی اطمینان شرکت سازنده از کیفیت محصولی است که ارائه می‌کند. اکثر شرکت‌ها حداقل یک سال یخچال خود را گارانتی می‌کنند و حداقل تا سه سال خدمات پس از فروش ارائه می‌دهند. این مدت در مورد یخچال‌های دارای موتور اینورتر خطی، به دلیل استهلاک کمتر دستگاه به‌مراتب بالاتر است. البته در نظر داشته باشید که عموما موتور بازه‌ی زمانی گارانتی طولانی‌تری نسبت به خود یخچال فریزر دارد.

 شما می توانید برای خرید یخچال از فروشگاه های تجارت ممتاز خرید انجام دهید

منابع : زومیت و ازمایش

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام