تجارت ممتاز

تجارت ممتاز

مرکز معرفی فروشگاه های اینترنتی

فواید سرم روشن کننده پوست چیست؟

امروزه با وجود محصولات متنوع و گوناگون مراقبت از پوست، سؤالی که ممکن است برای اکثر افراد پیش آید این است که در برنامه روتین مراقبت از پوست کدام نوع از محصولات بیشترین و بهترین تأثیرگذاری و ارزش هزینه کردن را دارند. یکی از محصولاتی که در پاسخ به این سؤال می‌توان از آن نام برد، سرم صورت است

سرم صورت چیست؟

سرم‌ها محصولاتی رقیق هستند که به شکل موضعی استفاده می‌شوند و غلظت ترکیبات فعال در آن‌ها بالاست. سرم‌ها یا کاملاً مایع و یا کمی غلیظ‌تر از مایع هستند. سرم صورت به واسطه داشتن مقدار زیادی مولکول‌های فعال به خوبی به سطح پوست نفوذ می‌کند و تأثیر مطلوبی روی آن دارد. سرم‌ها دارای غلظت بالایی از ترکیبات فعال هستند و به همین دلیل در مدت زمان کوتاهی نتیجه مصرف آن‌ها روی پوست قابل مشاهده است.

برای بسیاری از افراد این سؤال مطرح است که چرا نمی‌توان به جای سرم فقط از یک مرطوب کننده و یا کرم صورت استفاده کرد؟ در پاسخ این سؤال می‌توان گفت که قانون سفت و سختی در این خصوص وجود ندارد، با‌این‌حال در یک مطالعه در سال 2011 استفاده از هر دو محصول باهم پیشنهاد شد. سرم سبک‌تر است و ترکیبات فعال را سریع به پوست می‌رساند؛ بنابراین بهتر است بعد از تمیز کردن و پاکسازی پوست از آن استفاده کنید. برای بهره‌مندی بیشتر از فواید سرم نیز باید روی آن از یک لایه مرطوب‌کننده و یا کرم استفاده کنید. پس در روتین مراقبت از پوست، سرم صورت بعد از تمیز کردن پوست و قبل از مصرف مرطوب کننده استفاده می‌شود.

سرم‌های پوستی علاوه بر فوایدی که برای زیبایی دارند، در فرایندهای درمانی پوست هم تأثیرگذار هستند. سرم‌های درمانی پوست، محصولاتی مناسب برای درمان مشکلاتی از قبیل کدری پوست، تغییر رنگ پوست، خطوط ریز و یا آکنه هستند. سرم‌های مرطوب‌کننده‌ نیز محصولاتی هستند که در آب‌رسانی پوست نقش موثری دارند

فواید سرم صورت چیست؟

سرم صورت از محصولاتی است که اگر آن را به درستی و متناسب با نیاز یا مشکل پوست‌تان انتخاب کنید فواید بسیاری برای شما دارد. در اینجا به چند مورد از فواید اصلی سرم‌ها اشاره می‌کنیم. با استفاده صحیح از سرم صورت می‌توانید از این فواید بهره‌مند شوید.

فواید سرم صورت

به سرعت جذب پوست می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده سرم‌ها سبک‌تر از مرطوب‌کننده‌ها هستند. سرم‌ها رقیق هستند و این خاصیت سبب شده است تا خیلی آسان‌تر جذب پوست شوند و به همین دلیل به عنوان اولین محصول پس از پاک سازی روی پوست استفاده می‌شوند. البته برای آماده‌سازی پوست برای جذب بهتر سرم و سایر محصولات پوستی، استفاده از تونر قبل از سرم توصیه می‌شود.

پوست حساس را تسکین می‌بخشد و به دلیل داشتن ترکیبات سبک‌، برای افرادی که پوست‌ آن‌ها مستعد آکنه و یا چرب است مناسب‌ است

خطوط ریز و چروک‌های پوستی را بهبود می‌بخشد. برخی از سرم‌های پوستی حاوی ترکیباتی مانند رتینول هستند که به کاهش خطوط ریز و چروک‌های ظریف پوست کمک می‌کنند.

از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد و آسیب‌های ناشی از آن‌ها محافظت می‌کند. سرم‌ها با داشتن ترکیباتی مانند ویتامین C، ویتامین E، فرولیک اسید، چای سبز، رزوراترول و آستاگزانتین (Astaxanthin) از آسیب‌های ناشی از پرتو فرابنفش و آلودگی‌ها که می‌توانند منجر به پیری زودرس و چروک پوست شوند، جلوگیری می‌کنند.

نتایج استفاده از سرم پوست بسیار مشهود‌ است. غلظت بالای ترکیبات فعال موجود در سرم باعث می‌شود نتایج استفاده از آن در مقایسه با دیگر محصولات پوستی مشهودتر باشد.

از آنجا که سرم بافتی سبک دارد و به سرعت جذب پوست می‌شود، بعد از استفاده باعث احساس سنگینی و یا چرب شدن پوست

 

انواع سرم

 

و ترکیبات آن‌ها

وقتی بحث انتخاب سرم پوست به میان می‌آید، باید به این موضوع توجه داشت که این محصول انواع مختلفی دارد و بسته به نیاز افراد دارای ترکیبات مشخصی است. به طور کلی، سرم‌های پوست به صورت زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

 • سرم ضدپیری
 • سرم روشن کننده پوست
 • سرم آبرسان
 • سرم محافظت‌کننده از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد
 • سرم مخصوص پوست‌های حساس و مستعد آکنه
 • سرم ترمیم کننده پوست

سرم‌های ضدپیری

ترکیبات ضدپیری موجود در این سرم‌ها باعث تقویت فرایند بازسازی و ترمیم پوست و همچنین کلاژن‌سازی می‌شوند. این نوع سرم‌ها‌ اغلب حاوی بکوچیول (Bakuchiol) یا رتینول و یا هر دوی این مواد هستند. بکوچیول یک عصاره گیاهی است که براساس نظر دانشمندان یک جایگزین طبیعی و با عوارض جانبی کمتر برای رتینول است.

سرم‌های روشن‌کننده پوست

سرم صورت روشن‌کننده پوست سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و موادی است که مانع از افزایش رنگدانه‌ها در پوست می‌شود و به همین علت باعث بهتر شدن رنگ پوست می‌شوند. ترکیبات اصلی این محصولات شامل موادی از قبیل ویتامین C، گلیکولیک اسید، کوجیک اسید، فرولیک اسید، عصاره قارچ، ریشه شیرین بیان یا لاکتیک اسید است.

سرم‌های آب‌رسان

سرم‌های آبرسان حاوی هیالورونیک اسید هستند. مولکول‌های هیالورونیک اسید با مولکول‌های آب درون پوست پیوند می‌خورند و باعث شادابی و جوانی پوست می‌شوند.

هیالورونیک اسید به شکل طبیعی در پوست وجود دارد. این اسید به کلاژن پوست متصل است و در پوست کودکان بیشتر تولید می‌شود. با بالا رفتن سن، پوست کلاژن کم‌تری تولید می‌کند و در نتیجه میزان هیالورونیک اسید هم کاهش پیدا کرده و منجبر به پیری پوست می‌شود.

سرم‌های موضعی حاوی هیالورونیک اسید به صورت موقت به مولکول‌های آب موجود در لایه‌های سطحی پوست متصل شده و سبب می‌شوند تا پوست ظاهر شاداب‌تری داشته باشد. این نوع سرم همچنین می‌تواند خطوط و چروک‌های ریز پوست را به شکل موقت کاهش دهد.

سرم‌های آبرسان اغلب ویتامین B5 دارند. این ویتامین در آب‌رسانی به پوست مؤثر است و باعث نرم‌تر شدن پوست می‌شود.

سرم‌های محافظت‌کننده از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد

آنتی‌اکسیدان‌ها موادی هستند که با مبارزه با رادیکال‌های آزاد، مانع آسیب دیدن پوست می‌شوند. رادیکال‌های آزاد حتی می‌توانند به DNA موجود در هسته سلول‌ها آسیب وارد کنند. برای پیشگیری از این مشکل باید سرمی را انتخاب کرد که حاوی ترکیباتی مانند ویتامین‌های C,A,E و رزوراترول باشد.

سرم‌های مخصوص پوست‌های حساس و مستعد آکنه

یک سرم ضد اکنه اغلب حاوی سالیسیلیک اسید و یا مشتقات گیاهی مشابه با آن است. در این نوع سرم همچنین می‌توان نیاسینامید (شکلی از ویتامین B3) را پیدا کرد که ماده‌ای تسکین‌دهنده، آب‌رسان و ضد التهاب است و همراه با دیگر ترکیبات فعال، تحریک‌پذیری پوست را کاهش ‌داده و باعث التیام پوست حساس می‌شود..

سرم‌های ترمیم‌کننده پوست

برای بهبود بافت پوست و بهتر شدن ظاهر کلی آن، استفاده از سرم حاوی گلایکولیک اسید توصیه می‌شود. این ماده یک “آلفا هیدروکسی اسید” مشتق‌شده از نیشکر است که می‌تواند در لایه‌های فوقانی پوست نفوذ کرده و پیوندهای بین‌ سلولی را از بین ببرد. گلایکولیک اسید همچنین باعث ریزش سلول‌های مرده، کدر و تغییر رنگ‌یافته پوست شده و ظاهری صاف و درخشان با رنگی یکنواخت‌تر به پوست صورت می‌بخشد.

چگونه از سرم صورت استفاده کنیم؟

در بهترین حالت سرم صورت را باید در زیر محصولات سنگین‌تری مانند مرطوب کننده، ضد آفتاب و محصولات آرایشی به کار برد. پوستی که جوان است بجز یک پاک‌کننده ملایم و ضدآفتاب با طیف گسترده (محافظت هم در برابر UVA و هم UVB) به محصول دیگری نیاز ندارد، با‌این‌حال استفاده از سرم به سلامت بیشتر پوست و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی کمک می‌کند.

سرم صورت از تغییر رنگ پوست، بروز آسیب‌های اکسیداتیو در اثر رادیکال‌های آزاد، کم ‌آب شدن پوست، پیری زودرس و ظاهر شدن چین و چروک جلوگیری می‌کند. شما می‌توانید روزانه یک تا دو مرتبه بعد از تمیزکردن پوست با پاک‌کننده و استفاده از تونر ، از سرم استفاده کنید.

البته برای استفاده روزانه از برخی سرم‌های لایه‌بردار مانند سرم ویتامین سی با درصد بالا، نیاز است ابتدا به آهستگی و با فواصل چند روز، پوست خود را عادت داده و سپس به مرور، دفعات استفاده هفتگی از آن را افزایش دهید. تعداد دفعات استفاده از سرم صورت بستگی به نوع مشکل پوستی شما دارد. نکاتی که در ادامه آمده ‌است می‌توانند به شما در خصوص زمان استفاده از سرم‌ها کمک کنند.

چه زمانی از سرم صورت استفاده کنیم؟

 • بهترین زمان برای استفاده از سرم‌های ضد لک و آنتی‌اکسیدان صبح است. این محصولات از پوست شما در برابر آسیب‌های محیطی و رادیکال‌های آزاد ناشی از پرتو فرابنفش و نور مرئی با انرژی بالا محافظت می‌کنند.
 • بهترین زمان برای استفاده از سرم‌های ضدپیری شب است، چون در این زمان ترکیبات موجود در سرم این فرصت را پیدا می‌کنند تا به فرآیند ترمیم و بازسازی طبیعی پوست که در شب اتفاق می‌افتد، کمک کنند.
 • افرادی که پوست خشکی دارند بهتر است روزانه دو مرتبه از سرم‌های آب‌رسان استفاده ‌کنند تا رطوبت پوست خود را حفظ کنند

برای استفاده بهتر از سرم‌های صورت، متخصصین پوست نکات زیر را توصیه می‌کنند:

 • ترتیب استفاده از محصولات مراقبتی پوست از سبک‌ترین به سنگین‌ترین است؛ به این معنی که بهتر است لایه اول از بقیه لایه‌ها سبک‌تر باشد. اکثر سرم‌ها زمانی بهترین نتیجه را می‌دهند که به عنوان لایه اول روی پوست تمیز و پاک‌سازی شده یا بعد از استفاده از تونر، زده شوند.
 • فقط در صورتی که سرمتان حاوی مواد تحریک‌کننده یا خشک‌کننده است می‌توانید آن را روی یک محصول دیگر بزنید تا به این ترتیب لایه اول اثر محافظتی روی پوست داشته باشد.

سرم روشن کننده پوست چیست؟

سرم روشن کننده پوست فرآیند تولید ملانین توسط آنزیم های پوست را کند می کند و در نتیجه رنگ پوست را در دراز مدت روشن تر می نماید و با این حساب برای رسیدن به بهترین نتیجه باید دائما از این سرم ها استفاده نمایید. این سرم ها به صورت پودر و مایع در بازار موجود می باشند. سرم های سفید کننده به برطرف کردن برخی از عارضه های پوستی نیز کمک می کنند. سرم های سفید کننده با خواص متفاوت خود به جوانسازی و تقویت پوست کمک می کنند و با افزایش کلاژن سازی باعث از بین رفتن لکه ها می شوند. افرادی که دارای کک و مک روی پوست خود هستند می توانند از این محصول استفاده نمایند تا  از پیری زودرس پوست خود جلوگیری نمایند. این سرم ها باعث بازگشت رطوبت به پوست می شوند و با خاصیت آنتی اکسیدانی خود باعث خنثی کردن رادیکال های آزاد می شوند.

ترکیبات موجود در سرم روشن کننده

در بسیاری از سرم های روشن کننده معمولا ترکیبات زیر به کار می روند:

کوجیک اسید: یک ماده روشن کننده و شفاف کننده طبیعی است و با ساختن آنزیمی جلوی تولید رنگدانه ملانین را می گیرد. این ماده در کنار برنج خامه ای به دست می آید.

ویتامین C: یک ویتامین چند منظوره برای پوست است. دارای خواص کلاژن سازی، سفید کننده، آنتی اکسیدان قوی، روشن کننده، سفت کننده، ضد پیری پوست، مبارزه با رادیکال های آزاد و محافظ پوست در برابر آلودگی ها و عوامل استرس زای محیطی است.

آلفا-آربوتین: در برگ گیاهانی مانند توت فرنگی یافت می شود و اگر با غلظت 1 تا 2 درصد استفاده گردد می تواند رقیبی برای موثرترین روشن کننده های پوست باشد.

نیاسینامید: این ماده همان پرو ویتامین B3 می باشد که یک آنتی اکسیدان قوی، متعادل کننده میزان سبوم یا چربی پوست، ضد آکنه، ضد التهاب، تقویت کننده پوست و یک ضد لک قوی می باشد

گلوتاتیون: یک آنتی اکسیدان قوی است که می توان آن را به فرم مکمل غذایی نیز مصرف کرد و یک ماده موثر در کنار کوجیک اسید برای روشن و سفید کردن پوست می باشد.

آزلائیک اسید: PH این اسید برابر با 5.5 می باشد و دارای توانایی کمک به التیام و بهبود روزاسه می باشد و همچنین در روشن کردن پوست نیز بسیار موثر عمل می کند و دارای خاصیت پاکسازی پوست نیز می باشد.

گلیکولیک اسید: این یک ماده لایه بردار است که به روشن شدن پوست کمک می نماید و باعث بالا رفتن سرعت از بین رفتن ملانین می شود.

اسید لینولئیک: این ماده در روغن هایی مانند روغن هسته انگور، روغن گل رز و روغن گل پامچال موجود می باشد که باعث تسریع چرخه طبیعی سلولی پوست و سرکوب کردن تولید رنگدانه ملانین می شود و باعث سفید و روشن کردن پوست می گردد.

توت کاغذی: این ماده پاک کننده سوپر اکسید در محافظت از پوست در برابر آسیب های رادیکال های آزاد و تشکیل لک های پوستی که بر اثر افزایش سن و آلودگی به وجود می آیند جلوگیری می کند.

عصاره مشروبات الکلی (لیکور): این ترکیب حاوی بسیاری از ترکیبات با خاصیت روشن کنندگی پوست می باشد و به مهار فعالیت تیروزیناز پرداخته و پوست را روشن می کند.

بررسی ویژگی های سرم روشن کننده پوست

کاهش لکه های تیره پوست

روشن شدن پوست های خسته و کدر

پر شدن و کاهش چین و چروک های پوست

حجم دادن به پوست

درمان پوست های مستعد آکنه

لایه برداری پوست

آبرسانی پوست

برطرف‌کننده چین و چروک‌های پوست

سرم های روشن کننده در برنامه روزانه ضد پیری مراقبتی پوست نقش مهمی دارند. بهتر است سرمی انتخاب شود که دارای هیالورونیک اسید باشد. این سرم ها به سرعت جذب پوست می گردند و به ترمیم پوست می پردازند. ویتامین C یکی دیگر از مواد ضد پیری است و باید به دنبال سرمی بود که حاوی درصد بالایی آنتی اکسیدان باشد

یکسان سازی رنگ پوست در اثر بیماری

در پوست بدن سلول هایی به نام ملانوسیت وجود دارد که وظیفه این سلول ها ساخت ملانین می باشد. ملانین یک رنگدانه قهوه ای یا مشکی است که رنگ پوست یا مو را مشخص می کند. در بیماری هایی مانند لک و پیس سلول های ملانوسیت از بین می روند و در نتیجه قسمت هایی از پوست روشن تر می شوند. سرم های روشن کننده پوست می توانند این تفاوت رنگ در قسمت های تیره و روشن بدن را از بین ببرند و رنگ این دو منطقه را به یکدیگر نزدیک نمایند.

محو کردن

 
 

برای محو کردن خالکوبی های قدیمی به جای پرداخت هزینه های زیاد و تحمل درد می توان از سرم های روشن کننده پوست استفاده کرد زیرا در دراز مدت می تواند به محو شدن جوهری که به پوست وارد شده است کمک کند. برای گرفتن نتیجه مورد نظر باید چند ماه بگذرد و از این سرم های روشن کننده به طور مستمر استفاده گردد

آیا سرم روشن کننده برای پوست ضرر دارد؟

ایجاد حساسیت: گاهی اوقات سرم های روشن کننده پوست باعث ایجاد حساسیت یا التهابات پوستی می شوند.

فرآیندی زمان بر: فرآیند روشن شدن پوست با سرم های روشن کننده یک فرآیند زمان بر است و گاهی اوقات ممکن است بیش یک سال نیز طول بکشد. همچنین محصولات روشن کننده پوست به چشم ضرر می رسانند.

دفعات استفاده از سرم درخشان کننده پوست به چه صورت است؟

بهترین و ایده آل ترین گزینه استفاده از سرم به طور روزانه است. اما سرمی که صبح استفاده می شود با سرمی که قبل از خواب استفاده می گردد باید متفاوت باشد. سرم مصرفی در طول روز باید دارای خاصیت محافظت کنندگی از پوست باشد. بنابراین در طول روز این محصول باید بتواند در برابر آلودگی و حفاظت در برابر اشعه UV موثر باشد و بر پایه هیالورونیک اسید تشکیل شده باشد. سرم شب نیز باید بر پایه مواد فعالی باشد که به فرآیندهای ترمیم و بازسازی پوست در وقت خواب کمک کند.

 

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام