تجارت ممتاز

تجارت ممتاز

مرکز معرفی فروشگاه های اینترنتی

راهنمای جامع خرید دوچرخه

پیدایش دوچرخه

پیدایش دوچرخه به زمان مصر باستان باز می‌‌گردد اما نسخه ابتدایی از دوچرخه های امروزی در سال 1839 توسط "پاتریک ملک میلان" طراحی و تولید شد.در ادامه سیر تکامل تولید دوچرخه،یک شرکت انگلیسی تولید چرخ خیاطی در سال 1868 توانست به صورت انبوه به تولید دوچرخه بپردازد.

پیداش دوچرخه در ایران به یک دهه قبل از جنگ جهانی دوم بازمی‌گردد.واردات دوچرخه تا سال 1338 ادامه پیدا کرد و با استقبال خوبی در ایران روبرو شد.در همان سال ها برای کاهش هزینه ها یک شرکت تولید دوچرخه در کرج برپا شد و با واردات قطعات دوچرخه ، به مونتاژ و تولید دوچرخه پرداخت.

فواید استفاده از دوچرخه :

از جمله فواید استفاده از دوچرخه می توان به کاهش استرس اشاره کرد.دوچرخه سواری از جمله ورزش هایی است که به شما کمک می کند تا متابولیسم بدن شما افزایش پیدا کند و این امر کمک شایانی به چربی سوزی و عضله سازی در بدن شما می کند.طبق تحقیقات انجام شده دوچرخه سواری به میزان 32 کیلومتر در هفته،خطر ابتلا  به بیماری قلبی و عروقی را به کمتر ازنصف می رساند.از مزیت های دوچرخه سواری نسبت به پیاده روی می توان به درگیری بیشتر عضلات و کاهش آسیب دیدگی های مفصلی اشاره کرد.

نیاز به استفاده روزانه از دوچرخه ها به حدی رشد پیدا کرده که افرادی که در جهان در تراز اول هستند، تلاش در آغاز این فرهنگ سازی از خودشان دارند.  با قطع به یقین می‌توان گفت که از آنجایی که دوچرخه ها از انواع بسیاری در دسته های مختلف برخوردارند و شاخصه های فنی بسیاری دارند، به اطلاعات بیشتر و کامل تری برای خرید دوچرخه نیاز دارند.

 • دوچرخه خرید دوچرخه

تقسیم‌بندی انواع دوچرخه بر اساس طراحی

دوچرخه‌ها نسبت به فضاهایی که مورد استفاده قرار می گیرند و نیز جنسیت اشخاصی که می خواهند از آن دوچرخه استفاده کنند، از طراحی‌ منحصربه فردی برخوردارند و در چندین گروه مختلف قرار می گیرند. در گروه بندی طبق نوع فضای قابل‌استفاده، دوچرخه‌ها به شکل زیر قابل تشخیص هستند:

 • دوچرخه‌ های شهری
 • دوچرخه ‌های Hybrid
 • دوچرخه ‌های Mountain
 • دوچرخه‌های کورسی
 • دوچرخه ‌های جاده‌ای
 • دوچرخه‌های تایم تریال

اگرچه در این گروه بندی، دوچرخه های دیگری هم هستند که به منظور به نمایش گذاشتن حرکات چشمگیر قابل استفاده هستند و اغلب به اسم دوچرخه‌ های BMX شناخته می شوند.

دوچرخه کوهستان

 1. کراس کانتری Cross country
 2. اسپرت Sport
 3. تریل Trail
 4. آل مونتاین All mountain
 5. / اندرو Enduro
 6. دانهیل Downhill
 7. فت بایک  Fat bikes

دوچرخه شهری

 1. دوچرخه شهری urban
 2. هیبرید Hybrid
 3. فیتنس Fitness
 4. تاشو folding bike

دوچرخه توریستی

 1. توریستی Touring

دوچرخه جاده (کورسی)

 1. مسابقه ای RACE
 2. جاده Endurance
 3. سایکل کراس  CYCLOCROSS
 4. تایم تریل و سه گانه TRIATHLON
 5. دوچرخه پیست /  TRACK

دوچرخه نمایشی

 1. جامپ / dirt jump
 2. بی.ام.ایکس bmx
 3. تریال trial

دوچرخه برقی

 1. برقی / Electric

دوچرخه های بچه گانه

 1. دوچرخه های بچه گانه
دوچرخه شهری Urban
: بهترین انتخاب استفاده از دوچرخه های شهری است. این سبک دوچرخه کمک می کند شما راحت ترین پوزیشن و استایل را بر روی دوچرخه در زمان رکاب زدن داشته باشید. بنابر این راحت ترین سواری را با دوچرخه های شهری می توانید داشته باشید. این سبک دوچرخه هم می تواند دارای سیستم دنده باشد و هم سیستم دنده نداشته باشد اما اگر در شهر مثل تهران زندگی می کنید و کوچه و خیابان ها مملوو از فراز نشیب هستند پیشنهاد میکنیم حتما از دوچرخه دارای سیستم دنده استفاده کنید. این سبک دوچرخه معمولا دارای سبد برای گذاشتن لوازم مورد نظرتان در داخل آن است و یا جای مناسب در بدنه دوچرخه برای نصب سبد در نظر گرفته شده است.
دوچرخه هیبرید
: این سبک  دوچرخه  یکی از گزینه های بسیار مناسب دیگر برای دوچرخه سواری در شهر است. در واقع طراحی اولیه دوچرخه هیبرید یا هیبریدی همان دوچرخه شهری است که ممکن است به سمت دوچرخه های  کوهستان و یا به دوچرخه جاده(کورسی) گرایش پیدا کند می توان مثلثی را فرض کرد که در یک ضلع آن دوچرخه شهری و در ضلع دیگر دوچرخه کوهستان و در ضلع دیگر دوچرخه کورسی قرار دارد و با ترکیب این سه سبک از دوچرخه، دوچرخه هیبریدی شکل گرفته است. حال می تواند این گرایش به یک و یا دو سبک از این دوچرخه ها بیشتر باشد همین موضوع باعث می شود که تنوع زیادی در دوچرخه های هیبرید داشته باشیم. می توان گفت دوچرخه های هیبریدی که گرایش به دوچرخه های کورسی دارند سرعت در آنها در اولویت قرار داده شده و دوچرخه هایی که به سمت سبک کوهستان گرایش دارد الویت مهارت و راحتی در آنها قرار داده شده است. در روی این دوچرخه ها هم محله نصب سبد خرید و ترکبند جهت قرار دادن لوازم مورد نیاز بر روی دوچرخه قرار داده شده است. این سبک برای دوچرخه سواری در شهر بسیار محبوب است.

 

دوچرخه کوهستان
: اگر به دنبال دوچرخه همه کاره میگردید و قصد دارید با دوچرخه خود هم طبیعت گردی کنید و هم در پارکهای جنگی رکاب بزنید این دوچرخه می تواند ایده آل باشد. این سبک دوچرخه برای استفاده در شهر طراحی نشده است اما  بعد از دوچرخه شهری و دوچرخه هیبریدی برای دوچرخه سواری شهری در جایگاه سوم قرار می گیرد. بویژه اگر در شهری با خیابان های پر از با فراز و نشیب مثل تهران زندگی می کنید. این سبک دوچرخه به هفت رده مختلف تقسیم می شود. سبکی از دوچرخه کوهستان  مدنظر ما است که توسط شرکت های تولید کننده با نام هایی مانند دوچرخه کوهستان، کراس کانتری غیر حرفه، کوهستان اسپرت، sprt xc و یا عناوین شبیه آن نامید می شود
 
دوچرخه‌های BMX اغلب برای اهالی ورزش طراحی شده است که حرفه ای ورزش دوچرخه‌سواری می کنند. این دوچرخه ها اغلب از ابعاد فریم‌های کوچکی برخوردار می باشند. دوچرخه‌های BMX از ترمز یا کمک‌فنری برخوردار نیستند. بدنه‌ی این نوع دوچرخه ها سبک وزن و محکم هستند. این سبکی باعث می شود به حرکات نمایشی با سرعت بیشتری انجام شود
 

برای خرید دوچرخه فاکتور ها و نکات مهمی را باید قبل از خرید مد نظر داشته باشید. به هنگام خرید دوچرخه فقط سلیقه و کیفیت دوچرخه نیست که باید مورد توجه قرار بگیرد، بلکه باید در رابطه با سلامت خود برای استفاده صحیح از دوچرخه عوامل متعدد دیگری را هم در نظر داشت. با این حال برای خرید دوچرخه  خوب و مناسب مواردی را باید در نظر بگیرید که همه این موارد را ما در مقاله زیر از هاو کن یو با شما مرور می کنیم تا بهترین خرید را داشته باشید. با ما همراه باشید.

 

دوچرخه سواری علاوه بر اینکه برای بدن شادابی و سلامتی به همراه دارد در بردارنده ی فواید بسیاری است: کمک به کاهش آلودگی هوا، صرفه جویی در مصرف بنزین و در نهایت پس انداز بیشتر. با وجود این همه مزایا برای دوچرخه سواری، جای تاسف است که حضور دوچرخه سواران در شهرهای ایران، همانند سایر مسائل موجود در آنها، بسیار کمتر از سطح استاندارد جهانی است.

این روزها همه در سراسر جهان به اهمیت کنترل گازهای گلخانه ای، تحرک و پویایی بیشتر برای سلامتی و خطرات آلودگی صوتی برای انسان و سایر موجودات زنده پی برده اند.

به منظور خرید دوچرخه‌ی ایده آل برای خود، اطلاع داشتن از این که کدام مدل دوچرخه‌ای و برای چه فضایی احتیاج دارید، یکی از عوامل بسیار الزامی است. اما صرفا اطلاع داشتن از این نکته در انتخاب دوچرخه مناسب کمک رسان نیست و عواملی مثل وزن، ابعاد، نرخ و لوازم روی کیفیت و راندمان دوچرخه‌ی مدنظر شما تاثیر دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

نکات اساسی در خرید دوچرخه مناسب

دنده دوچرخه

کار دنده ها در دوچرخه راحت تر کردن رکاب زدن بسته به نوع مسیر است. در واقع شما با تغییر دنده مسیر های شیب دار را با راحتی بیشتر طی می کنید و رکاب زدن راحت تر می شود. پس شما کاربران هاو کن یو برای خرید دوچرخه باید باتوجه به کارکردی که از دوچرخه انتظار دارید نسبت به داشتن و یا عدم وجود دنده در دوچرخه دقت داشته باشید. در حال حاظر دو چرخه های با تعداد نده 18, 21, 24 و حتی 27 دنده در بازار موجود هستند.

اگر قدرت بدنی کافی و آمادگی لازم برای دوچرخه سواری را داشته باشید کمتر از دنده ها استفاده خواهید کرد. اما اگر مسیر های معمول شما دارای سراشیبی فراوان، کوهستانی و … است باید دوچرخه شما مجهز به دنده باشد.

 

انتخاب سایز دوچرخه

انتخاب سایز دوچرخه یک امر مهم برای انتخاب و خرید است چرا که با خرید سایز اشتباه ، رکاب زدن و استفاده از دوچرخه را برای خود سخت می کنید.  فرمول ها و جداول مختلفی برای انتخاب سایز دوچرخه منتشر شده است، اما ما برای شما یک جدول و راهنمای ساده برای انتخاب سایز دوچرخه انتخاب کرده ایم که از اطلاعات این جدول برای انتخاب بهترین سایز دوچرخه می توانید استفاده کنید

قبل از مطالعه جدول زیر اطلاعات زیر را به دست آورده باشید

 Leg inseam

بایستید و پا های خود را حدود 15 تا 20سانتی متر از هم دیگر باز کنید. حال فاصله زمین تا  محل اتصال دو پای خود و یا بین پا را اندازه گیری کنید.

دوچرخه براساس سایز تایر به دوچرخه 12،دوچرخه 16،دوچرخه 20،دوچرخه 24،دوچرخه 26،دوچرخه 27.5،دوچرخه 28 و دوچرخه 29 تقسیم بندی می‌شوند اما دوچرخه سایز مناسب شما براساس سایز تایر مشخص نمی‌شود بلکه سایز تایر سبک سواری شما را تعیین می‌کند.هر برندی فریم های خود را براساس مقیاس های خود تقسیم بندی می‌کند برای مثال برند جاینت از حروف XS,S,M,L,XL استفاده می کند.در برخی دیگر از برند های دیگر از مقیاس اینچ استفاده می کنند

frame size 

فاصله محل اتصال رکاب ها تا محلی که زین به دوچرخه متصل شده است یا مکانی که گیره تغییر سایز زین قرار دارد.

فرمول انتخاب سایز دوچرخه

برای دوچرخه های شهری:     Leg inseam (cm) x 0,685 =     مناسب شما frame size
دوچرخه های کوهستان:         Leg inseam (cm) x 0,66 =     مناسب شما frame size
دوچرخه های جاده :             Leg inseam (cm) x 0,70 =     مناسب شما frame size

کار ساده ای پیش رو دارید. تنها کافیست اطلاعاتی که بالا به شما کاربران هاو کن یو توضیح دادیم را استخراج کنید و سپس در اعداد ذکر شده ضرب کنید تا “فریم سایز” مناسب شما به دست بیاید. البته دوچرخه های اندازه های ثایتی دارند ولی با این حال نزدیک ترین اعداد بهترین گزینه ها برای شما هستند.

نوع تایر دوچرخه

حتما قبل از خرید دوچرخه به تایر ها و همچنین نوع آن ها دقت کافی داشته باشید. در ابتدا آن ها باید با کیفیت مناسب و مرغوب باشند. مورد مهم تر انتخاب نوع تایر است. در ادامه در انواع دوچرخه به این موضوع خواهیم پرداخت ولی با این حال دقت داشته باشید که تایر های نازک و بدون عاج برای سرعت های بالا و تایر های پهن و دارای عاج برای جلوگیری از سر خوردن و البته مقاومت بیشتر است که البته سرعت را کاهش می دهند

وزن

در انتخاب و خرید دوچرخه، وزن آن بسیار مهم است. درحقیقت هر چه دوچرخه سبک تر باشد، هنگام دوچرخه سواری سرعت و شتاب بیشتری دارد. این روزها تلاش شده از موادی در تولید قالب دوچرخه بکار گرفته شود که باعث سبک وزنی دوچرخه باشند؛ به همین علت آلومینیوم، کربن و کروم در تولید اغلب دوچرخه‌ها بکار گرفته می شود که به علت نرخ پایین تر آلومینیوم در مقایسه با دو مدل دیگر، استفاده از آن متداول است.

قیمت

نرخ دوچرخه‌ ها متفاوت است که علت اصلی این تفاوت قیمت‌ها بخاطر جنس لوازم استفاده شده در تولید دوچرخه‌ها است؛ بنابراین در خرید دوچرخه اول باید بدانیم که به چه مدل دوچرخه‌ای احتیاج داریم و از طرفی دوچرخه‌ای تهیه کنیم که مناسب زمینه و مکان استفاده ما باشد. یکی دیگر از مسائلی که هنگام خرید دوچرخه حائز اهمیت است، مدنظر قرار دادن این مسئله است که دوچرخه‌ها برپایه زمینه استفاده به چند گروه کلی مناسب برای اشخاص حرفه‌ای، میانه و مبتدی دسته بندی می‌شوند و قاعدتا تعرفه هر یک از این گروه ها تفاوت چشمگیری با یکدیگر خواهد داشت.

لوازم دوچرخه

مورد بررسی قرار دادن هر یک از لوازم دوچرخه به موضوعی جداگانه احتیاج دارد تا تعیین کند چه لوازمی برای چه دوچرخه‌هایی مناسب‌ا هستند؛ ولی در آخر اطلاع داشتن از بعضی مسائل در رابطه با لوازم دوچرخه حائز اهمیت است و کمک رسان شماست تا بتوانید خرید دوچرخه‌ای داشته باشید که لوازم آن در عین باکیفیت بودن، قیمت به صرفه و متناسب با زمینه مصرف شما  کارایی داشته باشد.

قیمت یک دوچرخه و در عین حال کیفیت آن در ابتدا بسته به نوع فریم آن است که در تولید آن استفاده شده است که اغلب از فولاد، آلومینیوم(دوچرخه های نیمه حرفه ای با قیمت میانه)، کروم یا کربن (دوچرخه های حرفه ای و گران) می باشند.

فریم دوچرخه‌هایی که از جنس آلومینیوم است خود انواع گوناگونی دارند که هر یک تفاوت‌هایی در سطح استحکام قالب درمقابل ضربه و فشار دارند.

دوشاخ

قطعه‌ی دیگری که در دوچرخه‌های Mountain  و دوچرخه‌های Hard Tail از نظر عملکرد در خرید دوچرخه بسیار مهم است، دوشاخ می باشد. میزان بالایی از فشار منتقل شده از سطح زمین به دسته فرمان، توسط میله فرمان منتقل می‌شود. ایجاد این سطح از فشار می‌تواند تا سطح زیادی در مقاومت دوچرخه موثر باشد و به همین علت در چنین موقعیتی نوع دوشاخی که در دوچرخه بکار گرفته می شود، بسیار حائز اهمیت است. دوچرخه هایی که اغلب فاقد کمک‌فنر هستند یا فقط یک کمک‌فنر دارند، فشار بالایی را در تایرهای جلویی متحمل می شوند. به همین علت ساخت دوچرخه با دوشاخ مناسبی که بسیار محکم باشد، در این دوچرخه‌ها بسیار حائز اهمیت است. جنس اغلب دوشاخ‌ها از آلومینیوم است که در مقابل فشار، ضربه و زنگ زدگی بسیار مقاوم هستند.

دنده

مجموعه لوازمی که سیستم دنده‌دهی یک دوچرخه را مشخص می‌کند، ازجمله زنجیر، اتوموبیل، شانژمان، طبق تغییرده و دسته دنده می باشد. میزان دنده‌های دوچرخه نسبت به اندازه طبق‌های اتوموبیل تعیین می‌شود؛ به صورتی که اگر اتوموبیل دوچرخه از هشت طبق بهرمند باشد، آن را یک دوچرخه هشت‌سرعته می نامند.

کلیه لوازم سیستم دنده‌دهی نسبت به سطح سرعت دوچرخه گزینش می شوند. نوع لوازمی که در سیستم دنده‌دهی دوچرخه وجود دارند، اغلب در مقایسه با مدل طراحی آن دوچرخه‌ برای دوچرخه سواران حرفه‌ای، آماتور و آموزشی تعیین می‌شود. اغلب دوچرخه‌هایی که برای کاربران آماتور یا آموزشی تولید می‌شوند، از لوازم گروه Altus، Tourney  و Acera  کالاهای شیمانو یا قطعات سری X4  تا X7 کمپانی سرام استفاده می‌ نمایند.

ترمز

ترمز اکثر دوچرخه ها یا ترمز لقمه‌ای یا مکانیکی صفحه ای یا هیدرولیکی صفحه ای است. با قطع به یقین می توان گفت امروزه ترمزهای هیدرولیکی صفحه ای از نظر سرعت بالای کارکرد و وارد کردن فشار کنترل شده به تایرها، در مقایسه با دو مدل دیگر، ترمز بهتری به شمار می آیند؛ ولی داشتن این نوع ترمز برای همه‌ مدل دوچرخه از نظر هزینه به‌صرفه نمی باشد و اغلب در دوچرخه‌های کوهستان بهترین به کار گرفته می شود.

ترمزهای لقمه‌ای از طریق دو لقمه که در جانب طوقه وجود دارند، کار می‌کنند؛ به این شکل که بعد از دسته ترمز را فشار می دهید، لقمه به طوقه می چسبد و سرعت کم می شود. یکی از ایرادات بزرگ این مدل ترمز‌ها داغ‌ شدن لقمه‌ها به علت بیش از حد ترمز گرفتن و عمل سایش با طوقه و نفوذ گل و لای میان لقمه ها و دیر واکنش نشان دادن آن است. این مدل ترمز اغلب در دوچرخه‌های شهری، جاده‌ای و Hybrid به کار گرفته می شوند که احتیاجی ندارند دائما ترمز بگیرند.

هر دو مدل ترمز‌های مکانیکی صفحه ای و هیدرولیکی صفحه ای توسط اتصال لقمه به صفحه ای که در چرخ وجود دارند عمل می‌کنند اما در ترمز هیدرولیکی صفحه ای که سریع تر عمل می کنند، بعد از دسته ترمز فشار داده می شود، فشار توسط روغن به لقمه‌ها وارد می‌شود؛ اما در ترمز مکانیکی صفحه ای که اغلب در دوچرخه های Hybrid  و دوچرخه های آفرود به کار گرفته می شوند، این انتقال فشار صرفا توسط سیم ترمز انجام می‌شود.

ترمز‌های هیدرولیکی صفحه ای اغلب برای دوچرخه‌های کوهستانی، به ویژه دوچرخه‌های که برای فرود از شیب طراحی شدن کارایی دارند.‌بنابراین خرید دوچرخه در این سبک پیشنهاد خوبی است.

راهنمای خرید دوچرخه های جاده ای Road bikes

همانطور که از نام این دوچرخه ها بر می آید، برای حرکت روی جاده ها ، اغلب با سرعت هر چه تمام، ساخته شده اند. اسکلت آنها سبک است و تایرهایشان بسیار نازک هستند تا بتوان بدینوسیله به سرعت هر چه تمام نزدیک شد.  معمولا برای کم کردن وزن این دوچرخه ها لن ها را از جنس آلومنیوم  می سازند. این دوچرخه ها هم به صورت حرفه ای برای مسابقات و هم نوع معمول ترشان برای مسافت های جاده ای در دسترس هستند.

این دوچرخه های هندل ندارند و به همین خاطر می توانند در وضعیت ایرودینامیک و دنده ای کارآمدی قرار بگیرند و به سرعت شما بیفزایند. از جمله ویژگی های شاخص دیگر این دوچرخ ها لاستیک های نازک و البته بدون عاج است که برای کم کردن اصطحکاک و البته بالا بردن سرعت تدارک دیده شده اند.

با این دوچرخه ها می توانید کیلومترها دوچرخه ها سواری کنید. اما تایر این دوچرخه ها هم به خاطر نازک بودن در معرض پوسیدگی و آسیب قرار دارند. بسیاری از این نوع دوچرخه ها مخصوصا آنهایی که سرعتشان بیشتر است نمی توانند بار حمل کنند. و البته مورد مهمی که باید در نظر داشته باشید تنها در جاده های هموار و  بدون مشکل می توانید از آن ها کمک بگیرید و این دوچرخه های جاده ای اصلا همراه خوبی برای دشت، کوهستان و حتی جاده های غیر آسفالت نیستند.

مزایای دوچرخه های جاده ای

همانطور که بالاتر به آن اشاره کردیم، دوچرخه های جاده ای برای جاده های هموار استفاده می شوند و از جمله ویژگی ها آن ها هم سرعت بالای آن هاست که به واسطه ساختار ساخت بسیار سبک، و البته پر سرعت هستند. کارامدی آن ها برای جاده های آسفالته بسیار بالا و شما می توانید مسافت های زیادی را بسته به قدرت فیزیکی خود با این دوچرخه ها طی کنید.

معایب دوچرخه های جاده ای 

این دوچرخه ها سبک و در نتیجه به راحتی آسیب می بینند، برای دوچرخه سواری  های روزمره که ممکن است برای کوچه و دشت استفاده کنید چندان مناسب نیستند و البته ممکن است به دلیل در معرض چشم بودن و ظاهر متفاوت شان در معرض سرقت قرار دارند. البته این نکته را هم باید در نظر بگیریم که برای خرید این دوچرخه های معمولا هزینه به مراتب بیشتری را نسبت به دوچرخه های عمولی باید در نظر بگیرید و پرداخت کنید.

راهنمای خرید دوچرخه های کوهستان Mountain bikes

این دوچرخه ها برای حرکت روی ناهموارترین و خشن ترین جاهای طبیعت ساخته شده اند. از این جهت تایرهای قوی و ضخیمی هم دارند که به واسطه عاج های فروان از لیز خوردگی بر روی سطوح جلوگیری به عمل می آورند. همچنین دارای ترمزهای نیرومندی هم هستند که از دیسک هایی شبیه دیسک های موتورسیکلت استفاده می کنند و همچنین از قطعات مقاوم تر، با کیفیت تر و البته گران قیمت تری در آنها استفاده شده است که باعث تعلیق در دو سر دوچرخه شده و کنترل دوچرخه را در سطوح خشن و ناهموار راحت تر می کند.

دنده ها هم در دوچرخه های کوهستان طوری طراحی شده اند که بتوان روی جاده های سراشیبی بالا و پایین شد. حتی اگر در کوهستان ها دوچرخه سواری نمی کنید هم این دوچرخه ها را می توانید برای تفریح به کار بندید چرا که حالت سوار شدنشان راحت تر است. گرچه برای تفریح باید تایرهایشان را عوض کنید چرا که در غیر این صورت روی آسفالت خوب راه نمی روند.

ویژگی دیگر این دست از دوچرخه ها ی کوهستان داشتن کمک فنر ها برای جلوگیری از انتقال مستقیم ضربات به دوچرخه سوار و همچنین تنه و دوشاخ های قدرتمند برای تحمل ضربات است. نوع کمک فنر ها و همچنین جنس تنه، ترمز و دوشاخ در مشخص کردن قیمت این دست از دوچرخه ها بسیار مهم هستند.

گفتیم که این دوچرخه ها تعلیق دارند و برای کوهستان ساخته شده اند اما به یاد داشته باشید که تعلیق به معنای وزن، هزینه و ناکارآمدی بیشتر هم هست بنابراین برای خارج از کوهستان چندان مناسب نیست. برای مسافت های طولانی در جاده های آسفالته با این دوچرخه ها به مشکل خواهید خورد.

مزایای دوچرخه های کوهستان

بالا تقریبا به تمامی این موارد اشاره کردیم. اما اگر بخواهیم لیست وار مزایای دوچرخه های کوهستان را بیان کنیم باید بگوییم که  ترمزهای مطمئن، سواری نرم و راحت تر، خشن و پر قدرت و مقاوم بودن، انعطاف پذیری خوب، و تعادل بیشتر در مکان های ناهموار از ویژگی های این دست از دوچرخه های کوهستان هاست.

معایب دوچرخه های کوهستان

سنگین و وزن زیاد، حرکت کند با فرمان پذیری پایین تر مخصوصا در جاده های آسفالته، احتیاج به تعمیرات بیشتر و درصد بالای خرابی قطعات، مناسب نبودن برای مسافت های طولانی و سرعت کمتر از جمله معایب دوچرخه های کوهستان است.

راهنمای خرید دوچرخه های  BMX:

این دوچرخه ها دارای سایز های کوچک، تنه کشیده تر و البته عموما ببا زین پایین برای تعادل بیشتر  هستند که گاها بدون ترمز و یا با یک ترمز ساخته می شوند. از ویژگی های دیگر این دوچرخه ها بدون کمک بدون آن هاست که برای حرکات نمایشی با دوچرخه آن هم با سرعت بالا ساخته شده اند. دوچرخه های  BMX بسیار سبک و مقاوم هستند. جنس تنه این دوچرخه ها بیشتر به صورت آلیاژ کرومولی Cr-Mo که مقاومت بالایی دارند.

اگر که به دنبال حرکات نمایشی البته با آموزش لازم و رعایت نکات ایمنی هستید این دوچرخه ها گزینه مناسب و در غیر این صورت تز خرید آن ها پشیمان خواهید شد.

راهنمای خرید دوچرخه های هیبرید یا هایبریدHybrid bike

این دوچرخه ها چیزی بین دو دوچرخه ی فوق یعنی کوهستان و جاده ای هستند. اگر بخواهید فاصله ی زیادی طی کنید و در عین حال احساس راحتی هم داشته باشید این دوچرخه ها عالی هستند. ممکن است مجبور باشید روی این دوچرخه ها آنقدرها هم صاف ننشینید.

به صورت کلی تر برای استفاده روزمره اگر معایب هر دو مورد بالا را نادیده بگیریم، و البته توقع خود را از یک دوچرخه کمتر کنیم به دوچرخه های هیبرید خواهیم رسید. دوچرخه هایی که دارای انعطاف پذیر مناسب در کنار سرعت خوب هستند و در عین حال برای استفاده های روزمره بهترین گزینه هستند. البته در این حالت دیگر خبری از سرعت بالا و یا انعطاف و قدرت فراوان نیست.

پس اگر دوست دارید به سرعت روی جاده های خوب رکاب بزنید و در عین حال ترجیح می دهید روی دوچرخه راحت بنشینید این دوچرخه های هیبرید برایتان خوب است. دوچرخه های هایبریدی یا هیبرید معمولا از دیسک های قدرتمندتری استفاده می کنند که عملکرد را در آب و هوای بارانی و مرطوب بهبود می بخشد. همچنین می توانید بار با این دوچرخه ها حمل کنید.

مزایای دورچر خه های هیبرید

نسبتا سریع، وضعیت نشستن صاف، راحت، مناسب برای مصافت های نسیبتا طولانی

معایب دوچرخه های هیبرید

نسبت به دوچرخه های جاده ای معمولا سنگین تر بوده ، سرعت کمتر نسیت به جاده ای، انعطاف کمتر نسبت به دوچرخه های کوهستان

دوچرخه ی تور و گردشی Touring bike

خب شما کاربران هاو کن یو حتما بار ها و بارها در برنامه های مختلف و در اخبار دیده و شنیده اید که افرادی مسافت های طولانی حتی بین کشور ها و قاره ها را با دوچرخه طی می کنند. این افراد از دوچرخه های گردشی و تور استفاده می کنند.

این دوچرخه ها طوری طراحی شده اند که بتوان با آنها هر مسافتی را طی کرد. در واقع از سرعت و قدرت خوبی برخوردار باشند و در کنار آن برای حمل مقداری بار و وسیله هم کاربرد لازم را داشته باشند. تایر این دوچرخه های گردشی و تور ضخیم تر از دوچرخه های قبلی و البته ضخامت و کیفیت بالاتری برای مسیر های طولانی دارند. معمولا نوع طراحی این دوچرخه ها به نحوی است که وسایل ضروری دوچرخه ها همچون وسیله تلمبه همراه آن ها باشد و از سوی دیگر برای مسیر های طولانی راحت باشند.

مزایای دوچرخه های تور و  گردشی

خشن، قابلیت حمل بار بالا، در عین حال نسبتا پر سرعت، دارای قدرت تعادل خوب و نسبتا راحت. داشتن دنده برای مسیر های مختلف و راحتی در استفاده

معایب دوچرخه های تور و گردشی

چندان سرعت بالایی هم ندارد

دوچرخه های Cyclo-cross

اگر عجله دارید و جاده هم چندان مناسب نیست و پر از گل و لای یا سنگلاخ بوده و آسفالت نامرغوب دارد این دوچرخه ها برایتان ایده آل هستند. به تعبیری دیگر  آنقدر سبک هستند که به‌هنگام موانع قابل حمل(روی دوش) باشند و آنقدر تنومند باشند که بتوانند از گل و لجن گذر کنند.

پس به ترکیبی از دوچرخه های جاده و کوهستان رسیدیم. هم سرعت و هم قدرت و استقامت در کنار یکدیگر. مواد به کار رفته در ساخت این دوچرخه ها متنوع هستند: آلومینیوم، فولاد ، کربن و تیتانیوم.

قیمت هایشان هم متفاوت است. بسیاری از آنها ترمزهای دیسکی یا حتی هیدرولیک دارند و هندسه ی آنها هم نشستن و سواری را راحت تر می کند. استفاده از این دوچرخه ها در زمستان بسیار عالی است. از این دوچرخه برای حمل بار هم می توان استفاده کرد.

مزایا دوچرخه های Cyclo

سریع، راحت و کاربردی مناسب هر مکان و شرایط، به خصوص مکان های صعب العبور

معایب دوچرخه های Cyclo

قیمت کمی بالا

دوچرخه های دنده ثابت/ تک سرعته ( Fixed Gear bike)

در این دوچرخه ها همیشه باید پدال بزنید. به همین خاطر برای تازه واردان چندان مناسب نیستند. این دوچرخه ها زیر پای یک دوچرخه سوار ماهر سرعت صاعقه دارند و از آنجا که فاقد پیچیدگی هستند به تعمیر و نگهداری اندکی نیاز دارند. برای افرادی که از زمین خوردن نمی ترسد و همیشه می خواهند کنترل دوچرخه را در دست داشته باشند عالی هستند. وقتی قلق این دوچرخه دستتان آمد با هیچ دوچرخه ای آن را عوض نخواهید کرد. به همین جهت از آنها به عنوان وسیله ی پیک باربر استفاده می شود.

مزایا: سبک، ساده و سریع

معایب: به اندکی مهارت نیاز دارد، سواری با آن در نقاط تپه ای دشوار است

دوچرخه  های تا شو

ین روزها جا برای زیستن کم شده است! همه در حال خلوت کردن محل زندگی خود هستند. دوچرخه هی تا شو هم برای این نیاز امروز طراحی شده است. این دوچرخه ها برای طی کردن مسیر کوتاه ایده آل هستند. تا شو بودن آنها هم یعنی اینکه می توانید آن را زیر بغلتان بزنید و سوار مترو و اتوبوس شوید. همه ی اینها باعث شده این دوچرخه در بین شهرنشسنان جهان بسیار محبوب شود. فشرده ترین این دوچرخه ها را می توان زیر میز قرار دارد و به آسانی حمل کرد. اما، حس سواری این دوچرخه ها مانند دوچرخه های متداول نیست چون هر گلی خاری دارد. اما مدرن ترین این نوع دوچرخه ها بسیار توانمند هستند.

مزایا: جای بسیار کمی اشغال می کنند، می توان آنهارا در مترو و اتوبوس با خود برد

معایب: نسبت به دوچرخه هایی با چرخ های بزرگ، سنگین تر و کندتر هستند و امکان افتادن در چاله ها با آنها وجود دارد.

 شما می توانید برای خرید دوچرخه به فروشگاه های تجارت ممتاز سر بزنید

 

منابع:هوکن و مجله دوچرخه

 

 

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام