تجارت ممتاز

تجارت ممتاز

مرکز معرفی فروشگاه های اینترنتی

ویژگی های یک چمدان خوب

ویژگی های یک چمدان خوب

در گذشته های دور بسته های پارچه ای به عنوان توشه راه مسافران بوده و بسیاری با استفاده از ابزاری بومی توشه راه خود را همراه می بردند اما اگر کمی جلوتر بیاییم به وجود جعبه هایی چوبی یا چرمی در زندگی مردم بخصوص مسافران برخورد خواهیم داشت که می توان آنها را نمونه های اولیه و ابتدایی چمدان درنظر گرفت.
امروزه اساس کار همان است و شکل ظاهری جعبه های چوبی یا چرمی قدیمی زیاد متفاوت نشده اما استفاده از لوازم و مواد تازه در ساخت آنها باعث رونق دوچندان در کسب و کار سازندگانش شده است.

 

جامه دان، جامدان یا چمدان به کیف بزرگ یا صندوقچه دسته داری را می گویند که رخت و جامه و وسایل شخصی فرد در آن قرار داده می شود.
از جامه دان هم برای جابه جایی و هم برای نگهداری رخت و جامه استفاده می شود.
جامه دان های امروزی معمولا از جنس الیاف مصنوعی، فلز، پلاستیک سخت، چرم، پارچه های مقاوم یا ترکیبی از اینها ساخته می شوند. برخی جامه دان ها دارای دسته های بلند و برخی دارای چرخند. درب بعضی جامه دان ها نیز برای امنیت بیشتر به قفل مجهز است.
واژه چمدان واگفتِ روسی واژه جامه دان است (به روسی:Чемодан) که شاید از ریشه «جامه دان» بوده است.
این واژه در گذشته از فارسی و از طریق زبان های ترکی تبار در آسیای میانه به زبان روسی راه پیدا کرده و در دوران معاصر به عنوان وام واژه از روسی به فارسی وارد شده است.
مساله ای که همیشه در ذهن مسافر و مانند گزینه ای همواره روی میز است(!)، تهیه چمدانی مطمئن برای این سفرهاست. چمدانی که اگر در انتخاب آن دقت لازم را نداشته باشیم به دردسری بزرگ دچار شده و نمی توانیم از سفر خود لذت ببریم.
 
 
 
  • ویژگی های یک چمدان خوب

ویژگی های یک چمدان خوب

جنس بدنه

در حالت کلی چمدان ها ازلحاظ جنس به دو نوع تقسیم می شوند، چمدان هارد یا سافت که می توانید بر اساس نیاز و سلیقه تان سراغ یکی از این دو بروید

نوع اول چمدان های هارد هستند که بدنه آن ها بادوام، مستحکم و به طرز شگفت انگیزی سبک هستند و در مقایسه با چمدان های نرم انعطاف پذیری کمتری دارند مانند چمدان مسافرتی پلی کربنات. این چمدان ها که عموماً از مواد پلیمری مانند: پلی پروپیلن، ABS، پلی کربنات و یا آلومینیوم ساخته می شوند. همچنین از لوازم درون خود بهتر محافظت می کنند و معمولاً محفظه های خارجی و فضای اضافی کمتری دارند.

نوع دوم چمدان های سافت هستند که به دلیل بدنه نرمی که دارند بسته بندی لوازم در آن ها راحت تر است و همچنین راحت تر در فضاهای تنگ جا می شوند. رویه این چمدان ها عمدتاً از پارچه های الیاف پلی استر، نایلون و یا ترکیبی از هر دو ساخته می شوند.

چمدان های خوب از جنس رویه مستحکمی برخوردارند که دارای استانداردهای معتبری بوده و حالا حالاها نه پاره می شوند و نه ترک می خورند.

دوخت

دوخت پارچه یا چرم در چمدان‌های نرم از فاکتورهای مهم در بالا بودن کیفیت یک چمدان است. دوختی که در چمدان‌های نرم با کیفیت به کار می‌رود باعث شق و رق ایستادن بیشتر این چمدان ها می شو

زیپ

زیپ از مهم ترین قطعات و نقطه ضعف ثابت تمام چمدان ها هستند که اگر دارای اتصالات محکم و جنس باکیفیت نباشند ممکن است دردسرساز شوند. جنس و درز دوخت زیپ ها را چک کنید، آنها باید به راحتی باز و بسته شوند و از نوع سوراخ دار و قفل خور باشند.

زیپ ها از دیگر نقاط حساس چمدان ها هستند که اگر دارای استحکام و روانی لازم در هنگام کشیدن نباشند ممکن است دردسرساز شوند. از روی کیفیت زبانه زیپ هر چمدانی مشخص است که چند مرده حلاج است.

وزن

چمدان های باکیفیت بسیار سبک هستند و بلند کردنشان باعث زحمتتان نمی شود. بنابراین خوب است سراغ اجناس سبک بروید. کارشناسان توصیه می کنند که وزن چمدان های بدون چرخ بین ۹۰۰ گرم تا ۱.۸ کیلوگرم و وزن چمدان های چرخ دار بیش از ۳.۵ کیلوگرم نباشد. برای سفرهای هوایی، بیشتر وزنی که با خود می کشید باید وزن وسایلتان باشد نه چمدان.

تسمه های داخلی

به کیفیت بندهای داخلی چمدان توجه کنید. بندها بهتر است نرم و قابل تنظیم باشد. این تسمه ها وسایل درون چمدان را فشرده کرده و آن ها را در جای خود ثابت نگه می دارند. همچنین می توانید برای این منظور از کیف نظم دهنده چمدان استفاده کنید تا علاوه بر ثابت نگه داشتن البسه حجم شان را هم کاهش دهید.

قفل های امنیتی

هرگز چمدانی که نمی توانید قفل اش کنید نخرید. چمدان ها چه دارای زیپ هایی با فضای خالی برای قفل کردن باشند و چه قفل TSA توکار داشته باشند نسبت به آزمایش کردن قفل اقدام کنید تا چمدان معیوب خریداری نکنید.

دسته تلسکوپی

دسته چمدان علاوه بر خوش دست بودن، باید دارای قابلیت تنظیم ارتفاع باشد و هنگام نیاز به آسانی کشیده یا جمع شود. همچنین هنگام کشیدن باید محکم در جای خود قرار گیرد و به اصطلاح لق نزند. قبل از خرید چمدان، با آن راه بروید تا مطمئن شوید که هنگام راه رفتن به پاشنه پایتان گیر نمی کند و خیلی عقب تر از شما نباشد تا مسافران دیگر را آزار بدهد.

چرخ

از دیگر مشخصات یک چمدان خوب چرخ های باکیفیت است. شما در مورد چرخ ها دو انتخاب دارید: چمدان دو چرخ یا چهار چرخ، مدل های دوچرخ (roller) معمولاً سبک تر هستند اما در صورت عدم تعادل ممکن است از جلو واژگون شوند. اگر در مسیر نیاز به باشد، تند حرکت کردن با این مدل چمدان ها آسان تر خواهد بود و همچنین در خیابان های ناهموار راحت تر عملکرد بهتری در مقایسه با مدل های چهارچرخ دارند.

از طرف دیگر، مدل های چهارچرخ (spinner) به صورت ایستاده قرار می گیرند، این چمدان ها چون در همه جهات حرکت می کنند هنگام پیدا کردن صندلی تان در هواپیما، می توانید بدون این که به سایر مسافران برخورد کند کنار خودتان بکشید، یا به جلو هُل دهید.

ضد ضربه بودن

فرق یک چمدان خوب با آن گونی ای که کول نون خشکی نمکی است در اینجاست که سازندگان چمدان خوب فکر ضرباتی که در حین حمل و نقل به چمدان وارد می شود را هم می کنند تا اگر احیاناً وسیله‌ی حساسی داخل چمدان گذاشته باشید، به خاطر سریع رد شدن از روی دست انداز جاده، به باد فنا نرود. برای این کار بالشتک هایی در لایه های مختلف چمدان تعبیه می شود که کارشان جمع کردن شدت ضربه است.

نفوذ آب

حال‌گیری از این بدتر نمی‌شود که در حین سفر باران شدیدی ببارد و تا بخواهید چمدان‌های یوغور و سنگین را به زیر سرپناهی ببرید، خیس خالی شوند و دست‌تان را داخل پوست گردو بگذارند. در چمدان‌های خوب برای این مشکل هم راه حلی اندیشیده شده است و جنس رویه چمدان‌ها از موادی تشکیل می‌شود که در برابر نفوذ آب مقاومند.

 

شما میتوانید برای خرید چمدان به فروشگاه های سایت تجارت ممتاز سر بزنید

 

منابع بیتوته و نمناک

 

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام